Marcel Leclerc Auto Imports Ltd. (Corporation# 6446736) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 12, 2005.
| Corporation ID | 6446736 |
| Business Number | 823950746 |
| Corporation Name | Marcel Leclerc Auto Imports Ltd. |
| Registered Office Address |
528 Stravy Avenue Ottawa ON K1K 1H1 |
| Incorporation Date | 2005-09-12 |
| Dissolution Date | 2009-01-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARCEL LECLERC | 528 STRAVY AVE., OTTAWA ON K1K 1H1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-12 | current | 528 Stravy Avenue, Ottawa, ON K1K 1H1 |
| Name | 2005-09-12 | current | Marcel Leclerc Auto Imports Ltd. |
| Status | 2009-01-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-09-12 | 2009-01-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-01-28 | Dissolution | Section: 210 |
| 2005-09-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-10-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-09-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pride and Ego Inc. | 550 Straby Avenue Unit 20, Ottawa, ON K1K 1H1 | 2013-06-13 |
| Centre D'auto Marand Inc. | 528 Straby Ave, Ottawa, ON K1K 1H1 | 1985-03-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARCEL LECLERC | 528 STRAVY AVE., OTTAWA ON K1K 1H1, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1K 1H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Marcel Leclerc Management Inc. | 76 Rue Brunswick, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2C5 | 1980-05-02 |
| Gestion Marcel H. Leclerc LtÉe | 904, Rue Du Rocher, Lévis, QC G7A 3Y2 | |
| Gestion Marcel H. Leclerc Ltee | 3408 Rue Windsor, Ste Foy, QC G1X 2K9 | 1986-03-12 |
| Mecc Auto EsthГ©tique Inc. | 1254 Marcel-laurin, Saint-laurent, QC H4R 1J7 | 2020-10-22 |
| Time To Go Imports Inc. | 297 Marcel-giguere, Blainville, QC J7E 4H4 | 2004-05-10 |
| Marcel Boucher Auto Service Inc. | Box 273, Bas-caraquet, NB E0B 1E0 | 1983-07-21 |
| Api Auto Perle Imports Inc. | 842 Hurtubise, Gatineau, QC J8P 1Z6 | 2005-11-07 |
| Marcel Pare Motor Imports and Compliance Company Ltd. | 1500 West Georgia Street, 18th Floor, Vancouver, BC V6G 3B2 | 1980-01-30 |
| Service Auto Marcel Poulin Inc. | 11,052 Boul. Pie Ix, Montreal-nord, QC H1H 4B4 | 1984-11-27 |
| Auto Titan Inc. | 2420 Boul.marcel Laurin, St Laurent, QC H4R 1J9 | 1985-03-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Marcel Leclerc Auto Imports Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.