GOODWAY DISTRIBUTORS LTD. (Corporation# 851043) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 1979.
| Corporation ID | 851043 |
| Business Number | 884533936 |
| Corporation Name | GOODWAY DISTRIBUTORS LTD. |
| Registered Office Address |
Rr 2 Front Road Hawkesbury ON K6A 2R2 |
| Incorporation Date | 1979-04-30 |
| Dissolution Date | 1996-04-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EDWARD J. STRIMBICKI | R.R. #2 FRONT ROAD, HAWKESBURY ON K6A 2R2, Canada |
| MARLENA J. STRIMBICK | R.R. #2 FRONT ROAD, HAWKESBURY ON K6A 2R2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-04-29 | 1979-04-30 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-04-30 | current | Rr 2 Front Road, Hawkesbury, ON K6A 2R2 |
| Name | 1979-04-30 | current | GOODWAY DISTRIBUTORS LTD. |
| Status | 1996-04-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-08-01 | 1996-04-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-04-30 | 1995-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-04-26 | Dissolution | |
| 1979-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1993 | 1991-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | RR 2 FRONT ROAD |
| City | HAWKESBURY |
| Province | ON |
| Postal Code | K6A 2R2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3567559 Canada Inc. | 2887 Lavigne Street, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1998-12-16 |
| 3304752 Canada Inc. | 1959 Highway 34, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1996-10-11 |
| Miner Building Inspection Services Inc. | 2740 Maplewood Drive, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1996-08-30 |
| 3204715 Canada Inc. | 1254 Greenlane Road, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1995-11-24 |
| Jan Hoedeman & Associates (ont.) Inc. | 1254 Green Lane Road, Hawkesbury West, ON K6A 2R2 | 1994-01-12 |
| Aura-tech Inc. | 1307 Golf Club Rd, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1993-04-21 |
| A.l. Regional Concrete Inc. | 81 Highway 17, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1992-02-04 |
| Ton-toit Construction Inc. | 2057 Elizabeth, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1991-04-16 |
| Fondation Monique Peries-brousseau | 2575 Chemin 12, Hawkesbury-est, ON K6A 2R2 | 1989-11-08 |
| Moffett Manufacturing & Sales of Canada Inc. | 188 Greenlane Road, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1989-09-11 |
| Find all corporations in postal code K6A2R2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EDWARD J. STRIMBICKI | R.R. #2 FRONT ROAD, HAWKESBURY ON K6A 2R2, Canada |
| MARLENA J. STRIMBICK | R.R. #2 FRONT ROAD, HAWKESBURY ON K6A 2R2, Canada |
| City | HAWKESBURY |
| Post Code | K6A2R2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mashiva Distributors Inc. | 4308 240 Skyview Ranch Road Ne, Calgary, AB T3N 0P4 | |
| Greensheen Distributors Inc. | 30th Floor - 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Irec Distributors Inc. | 200-8120, 128th Street, Surrey, BC V3W 1R1 | |
| Trican Tire Distributors Inc. | 450 - 1st Street S.w., Suite 2500, Trans Canada Tower, Calgary, AB T2P 5H1 | |
| B. & W. Huber Distributors, Inc. | Rr 1, Carlsbad Springs, ON K0A 1K0 | 1980-06-23 |
| Kcb Bakery and Food Distributors Inc. | 37 Racine Road, Unit 1, Toronto, ON M9W 2Z4 | |
| Tradecan Global Distributors Inc. | #200, 8120 - 128th Street, Surrey, BC V3W 1R1 | |
| Bedell's (london) Food Service Distributors Inc. | 199 Bay Street, Suite 5300, Commerce Court West, Toronto, ON M5L 1B9 | |
| Bedell's (essex) Food Service Distributors Inc. | 199 Bay Street, Suite 5300, Commerce Court West, Toronto, ON M5L 1B9 | |
| Three-one Distributors Inc. | 116 3670, 63 Ave Ne, Calgary, AB T3J 0S4 | 2018-06-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on GOODWAY DISTRIBUTORS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.