MOFFETT MANUFACTURING & SALES OF CANADA INC. (Corporation# 2515610) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 11, 1989.
| Corporation ID | 2515610 |
| Business Number | 884228156 |
| Corporation Name | MOFFETT MANUFACTURING & SALES OF CANADA INC. |
| Registered Office Address |
188 Greenlane Road Hawkesbury ON K6A 2R2 |
| Incorporation Date | 1989-09-11 |
| Dissolution Date | 1993-06-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT THEORET | 188 GREENLANE ROAD, HAWKESBURY ON K6A 2R2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-09-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-09-10 | 1989-09-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-11 | current | 188 Greenlane Road, Hawkesbury, ON K6A 2R2 |
| Name | 1989-09-11 | current | MOFFETT MANUFACTURING & SALES OF CANADA INC. |
| Name | 1989-09-11 | current | MOFFETT MANUFACTURING ; SALES OF CANADA INC. |
| Status | 1993-06-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-09-11 | 1993-06-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-06-25 | Dissolution | |
| 1989-09-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1991-04-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1990 | 1991-04-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 188 GREENLANE ROAD |
| City | HAWKESBURY |
| Province | ON |
| Postal Code | K6A 2R2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3567559 Canada Inc. | 2887 Lavigne Street, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1998-12-16 |
| 3304752 Canada Inc. | 1959 Highway 34, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1996-10-11 |
| Miner Building Inspection Services Inc. | 2740 Maplewood Drive, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1996-08-30 |
| 3204715 Canada Inc. | 1254 Greenlane Road, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1995-11-24 |
| Jan Hoedeman & Associates (ont.) Inc. | 1254 Green Lane Road, Hawkesbury West, ON K6A 2R2 | 1994-01-12 |
| Aura-tech Inc. | 1307 Golf Club Rd, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1993-04-21 |
| A.l. Regional Concrete Inc. | 81 Highway 17, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1992-02-04 |
| Ton-toit Construction Inc. | 2057 Elizabeth, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1991-04-16 |
| Fondation Monique Peries-brousseau | 2575 Chemin 12, Hawkesbury-est, ON K6A 2R2 | 1989-11-08 |
| P.j. and T. Grantham Bonding Inc. | 3074 Pattee Road, Rr 2, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1989-05-02 |
| Find all corporations in postal code K6A2R2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT THEORET | 188 GREENLANE ROAD, HAWKESBURY ON K6A 2R2, Canada |
| City | HAWKESBURY |
| Post Code | K6A2R2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ketchum Manufacturing Sales Limited | 65 Eisenhower Crescent, Nepean, ON K2J 3Z8 | |
| Seven Oaks Manufacturing & Sales (1968) Ltd. | 260 Main St., Winnipeg, MB R3C 1A9 | 1969-01-17 |
| Ketchum Manufacturing Sales Limited | 396 Berkley Avenue, Ottawa, ON K2A 2G6 | 1957-09-30 |
| The Frozen Heart Meals Inc. | 5, Moffett Drive, Rusagonish, NB E3B 0T4 | 2016-06-22 |
| H.m. Mini-vehicles Manufacturing & Sales Inc. | 6 Lombardier Street, St. Basile, QC J0L 1S0 | 1986-05-07 |
| A. & A. Moffett Investments Limited | 7 Woodward Avenue, Dundas, ON L9H 4J4 | 1980-12-10 |
| Morissette Manufacturing & Sales Limited | 1111 Main St. West, North Bay, ON P1B 8H6 | |
| Spectra-span Manufacturing and Sales Limited | 189 Deveault Street, Unit 6, Hull, QC J8Z 1S7 | 2002-04-12 |
| Affiliated Plastics Sales and Manufacturing Inc. | 715 Victoria Square, Suite 460, Montreal, QC H2Y 2H8 | 1976-10-13 |
| Swing 'n Snooze Manufacturing & Sales Limited | 34 Eagle St. East, Newmarket, ON L3Y 1J1 | 1984-11-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on MOFFETT MANUFACTURING & SALES OF CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.