Grief By Notes, Inc. (Corporation# 8509786) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2013.
| Corporation ID | 8509786 |
| Business Number | 816935936 |
| Corporation Name | Grief By Notes, Inc. |
| Registered Office Address |
13 Malhotra Court Ottawa ON K1V 1K1 |
| Incorporation Date | 2013-05-01 |
| Dissolution Date | 2016-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sarah D'Angelo | 13 Malhotra Court, Ottawa ON K1V 1K1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-05-01 | current | 13 Malhotra Court, Ottawa, ON K1V 1K1 |
| Name | 2013-05-01 | current | Grief By Notes, Inc. |
| Status | 2016-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-05-01 | 2016-06-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-06-10 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2013-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-05-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-05-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11085808 Canada Inc. | 3716 Rivergate Way, Ottawa, ON K1V 1K1 | 2018-11-07 |
| Arc - Logic Corporation | 28 Malhotra Crt., Suite 201, Ottawa, ON K1V 1K1 | 2001-07-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sarah D'Angelo | 13 Malhotra Court, Ottawa ON K1V 1K1, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 1K1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Notes Musicales H.c. Inc. | 10 Rue St-jacques, Suite 305, Montreal, QC H2Y 1L3 | 1985-05-31 |
| Les Entreprises Louis Grief Ltee | 1495 Normandie Blvd, Chomedey, Laval, QC H7W 1M1 | 1978-11-22 |
| Bloc-notes Ltee | 6600 Trans Canada Highway, Suite 750, Pointe Claire, QC H9R 4S2 | 1979-09-12 |
| Executive Grief Solutions Corp. | 25 Pheasant Run, Calabogie, ON K0J 1H0 | 2013-07-15 |
| Good Grief Productions Inc. | 17 Marco Lane, Ottawa, ON K1S 5A1 | 2004-09-15 |
| Dr. Jay Children's Grief Centre | 250 Davisville Avenue, Suite #405, Toronto, ON M4S 1H2 | 2014-07-23 |
| Lotus Grief Support and Counselling Trust | 48 Everoak Close Sw, Calgary, AB T2Y 0C3 | 2015-10-30 |
| Good Grief Central | 2-221 Avenue Clarke, Westmount, QC H3Z 2E3 | 2017-07-01 |
| Loop Notes Inc. | 72 Helena St, Ottawa, ON K1Y 3N1 | 2011-10-19 |
| The Children's Grief Foundation of Canada | 1919 King Street East, Hamilton, ON L8K 1V9 | 2019-04-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Grief By Notes, Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.