The Children's Grief Foundation of Canada (Corporation# 11344838) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11344838 |
| Business Number | 701673287 |
| Corporation Name | The Children's Grief Foundation of Canada |
| Registered Office Address |
1919 King Street East Hamilton ON L8K 1V9 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Teri Crockford | 128 Old Ancaster Road, Dundas ON L9H 3R2, Canada |
| Richard Anderson | 60 Main Street South, PO Box 352, Hagersville ON N0A 1H0, Canada |
| Marissa Slaven | 24 Melville Street, Dundas ON L9H 1Z8, Canada |
| Christina Walton | 1919 King Street West, Hamilton ON L8S 1M5, Canada |
| Ken Singh | 1919 King Street East, Hamilton ON L8K 1V9, Canada |
| Amelia Manera | 195 James Street South, Hamilton ON L8P 3A8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-04-08 | current | 1919 King Street East, Hamilton, ON L8K 1V9 |
| Name | 2019-04-08 | current | The Children's Grief Foundation of Canada |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Crystalink Performance Inc. | 1931 King Street East, Suite 119, Hamilton, ON L8K 1V9 | 2020-08-01 |
| Magnus Innovo Technologies Inc. | 201-1931 King Street East, Hamilton, ON L8K 1V9 | 2013-06-17 |
| 8013152 Canada Inc. | 105 - 1931 King St E, Hamilton, ON L8K 1V9 | 2011-11-01 |
| 7823959 Canada Inc. | 202 - 1931 King St E, Hamilton, ON L8K 1V9 | 2011-04-01 |
| 7089295 Canada Inc. | 202 - 1931 King Street East, Hamilton, ON L8K 1V9 | 2008-12-05 |
| Magnus International Inc. | 1931 King Street Easat, Suite 201, Hamilton, ON L8K 1V9 | 2008-02-25 |
| 6560601 Canada Limited | 1915 King Street East, Hamilton, ON L8K 1V9 | 2006-04-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12498421 Canada Inc. | 34 Rolling Lane, Hamilton, ON L8K 0A1 | 2020-11-16 |
| Ihsoj Inc. | 145 Hibiscus Lane, Hamilton, ON L8K 0A3 | 2020-11-01 |
| Armaan Corporation | 145 Hibiscus Lane, Hamilton, ON L8K 0A3 | 2020-11-18 |
| Bright Sun Films Ltd. | 42 Pelican Lane, Hamilton, ON L8K 0A4 | 2020-06-12 |
| Ahmad Renovation Services Inc. | 62 Pelican Lane, Hamilton, ON L8K 0A4 | 2020-06-06 |
| Bluebonnetss Inc. | 20 Hibiscus Lane, Hamilton, ON L8K 0A4 | 2020-06-01 |
| 9406611 Canada Inc. | 21 Pelican Lane, Hamilton, ON L8K 0A4 | 2015-08-14 |
| Siloam Word and Power Ministry | 1209 Main Street East, Hamilton, ON L8K 1A2 | 2015-05-28 |
| Divine Energy Garden Inc. | 47 1/2b King William St, Hamilton, ON L8K 1A2 | 2007-05-27 |
| 12049406 Canada Inc. | 1247 Main Street East, Hamilton, ON L8K 1A8 | 2020-05-08 |
| Find all corporations in postal code L8K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Teri Crockford | 128 Old Ancaster Road, Dundas ON L9H 3R2, Canada |
| Richard Anderson | 60 Main Street South, PO Box 352, Hagersville ON N0A 1H0, Canada |
| Marissa Slaven | 24 Melville Street, Dundas ON L9H 1Z8, Canada |
| Christina Walton | 1919 King Street West, Hamilton ON L8S 1M5, Canada |
| Ken Singh | 1919 King Street East, Hamilton ON L8K 1V9, Canada |
| Amelia Manera | 195 James Street South, Hamilton ON L8P 3A8, Canada |
| City | Hamilton |
| Post Code | L8K 1V9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dr. Jay Children's Grief Centre | 250 Davisville Avenue, Suite #405, Toronto, ON M4S 1H2 | 2014-07-23 |
| Children's Aid Foundation of Canada | 25 Spadina Road, Toronto, ON M5R 2S9 | |
| Les Entreprises Louis Grief Ltee | 1495 Normandie Blvd, Chomedey, Laval, QC H7W 1M1 | 1978-11-22 |
| Foundation for Our Children's Children | 172 Oldhastings Rd, Rr 3, Warkworth, ON K0K 3K0 | 2002-12-19 |
| Children's Foundation of Canada | 84 Fieldgate Drive, Nepean, ON K2J 1T9 | 2015-04-08 |
| Canada Children Lunch Foundation | 704-6282 Kathleen Ave, Burnaby, BC V5H 4J4 | 2015-08-18 |
| Cry for The Children Foundation | 26 Randolph Ave, Whitby, ON L1P 1M9 | 2015-04-08 |
| Canada-china Children and Youth Friendship Foundation | 440 Galatina Way, Kanata, ON K2K 0E5 | 2017-09-06 |
| Educational Foundation for Children's Care Canada | 31 Coomer Crescent, Ajax, ON L1T 3C2 | 2008-10-22 |
| Sunbrook Children's Foundation | 12120 85 St Nw, Edmonton, AB T5B 3G6 | 2015-01-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Children's Grief Foundation of Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.