Multicultural Extra Curricular Association (Corporation# 8226326) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 31, 2012.
| Corporation ID | 8226326 |
| Business Number | 851644138 |
| Corporation Name | Multicultural Extra Curricular Association |
| Registered Office Address |
2c - 1550 South Gateway Rd. Mississauga ON L4W 5G6 |
| Incorporation Date | 2012-08-31 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PING LI | 30 ELM DR. E., MISSISSAUGA ON L5A 4C3, Canada |
| XIANGGUO LI | 1005 BLIZZARD RD., MISSISSAUGA ON L5V 1T1, Canada |
| LILI JIANG | 1005 BLIZZARD RD., MISSISSAUGA ON L5V 1T1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-08-31 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2012-08-31 | current | 2c - 1550 South Gateway Rd., Mississauga, ON L4W 5G6 |
| Name | 2012-08-31 | current | Multicultural Extra Curricular Association |
| Status | 2012-08-31 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-08-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-12-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-09-07 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-06-20 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 2C - 1550 SOUTH GATEWAY RD. |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 5G6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fahim Hamid Ali Creativity Redefined Inc. | 327 - 1550 South Gateway Rd, Mississauga, ON L4W 5G6 | 2020-02-26 |
| Thematic Transformation Music Incorporated | 303-1550 South Gateway Road, Mississauga, ON L4W 5G6 | 2019-08-14 |
| Y&t Accounting Service Inc. | 1550 South Gateway Road., Unit 226, Mississauga, ON L4W 5G6 | 2016-06-24 |
| 9495649 Canada Incorporated | 1550 Southgateway Road, Unit 6a, Mississauga, ON L4W 5G6 | 2015-11-01 |
| Ticketfi Inc. | 1550 South Gateway Rd., Suite 201, Mississauga, ON L4W 5G6 | 2014-06-06 |
| Maple Bridge Cultural Association | Unit 201-1550 South Gateway Rd., Mississauga, ON L4W 5G6 | 2013-10-05 |
| Cinical Tech Inc. | 327-1550 South Gateway Road, Mississauga, ON L4W 5G6 | 2013-08-22 |
| World Jade & Jewellery Association | Unit 2b (111) 1550 South Gateway Road, Mississauga, ON L4W 5G6 | 2012-07-10 |
| Canada Jade & Jewellery Association | Unit 2b (111), 1550 South Gateway Road, Mississauga, ON L4W 5G6 | 2012-07-04 |
| Wheup Hometech Inc. | Unit 111-2b, 1550 South Gateway Rd, Mississauga, ON L4W 5G6 | 2011-08-01 |
| Find all corporations in postal code L4W 5G6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PING LI | 30 ELM DR. E., MISSISSAUGA ON L5A 4C3, Canada |
| XIANGGUO LI | 1005 BLIZZARD RD., MISSISSAUGA ON L5V 1T1, Canada |
| LILI JIANG | 1005 BLIZZARD RD., MISSISSAUGA ON L5V 1T1, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4W 5G6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vica Multicultural Association: Vietnamese and Canadian Association for Multicultural Vulgarization In North America | 1218 Meadowlands Drive, Suite 402, Nepean, ON K2E 6K1 | 1982-12-07 |
| The Extra Muros International Association (emia) | 430 Ojibway Trail, Mississauga, ON L4Z 3B5 | 2005-04-28 |
| Association Nationale Du Theatre Multiculturel. | 8 York Street, 6th Floor, Toronto, ON M5J 1R2 | 1978-08-28 |
| Canadian Association of Multicultural Immigrants | 233 Helm Circle, Stittsville, ON K2S 0G2 | 2014-06-03 |
| Les Importations Extra Inc. | 1520 Chemin Du Fleuve, Soulanges, QC J0P 1L0 | 1981-02-10 |
| Formule Speciale B.l. L'extra Inc. | 175 Ch Grande Ligne, New Glagow, QC J0R 1J0 | 1986-03-17 |
| So Extra Music Inc. | 21 Bonner Crescent, Ajax, ON L1T 0B6 | 2020-08-05 |
| Extra Machinerie & Equipement Inc. | 2380 Montee Masson, Duvernay, Laval, QC H7E 4P2 | 1978-01-18 |
| Extra Truck Load Services Ltd. | 6184 Rue Villanelle, St-leonard, QC H1S 1W1 | 1984-04-24 |
| Multicultural Golf Association | 5 Bowman Avenue, Brampton, ON L6P 0Y1 | 2018-08-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Multicultural Extra Curricular Association.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.