THE EXTRA MUROS INTERNATIONAL ASSOCIATION (EMIA) (Corporation# 4299141) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 28, 2005.
| Corporation ID | 4299141 |
| Business Number | 834798548 |
| Corporation Name |
THE EXTRA MUROS INTERNATIONAL ASSOCIATION (EMIA) L'ASSOCIATION INTERNATIONALE EXTRA MUROS (AIEM) |
| Registered Office Address |
430 Ojibway Trail Mississauga ON L4Z 3B5 |
| Incorporation Date | 2005-04-28 |
| Dissolution Date | 2015-04-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HENRY CAMERON | 3665 ARISTA WAY, SUITE 218, MISSISSAUGA ON L5A 4A3, Canada |
| RADMILLA KUNDACINE | 3695 KANEFF CRESCENT, SUITE SPH 12, MISSISSAUGA ON L5A 4B6, Canada |
| MONICA SLOLEY | 430 OJIBWAY TRAIL, MISSISSAUGA ON L4Z 3B5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-04-28 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2005-04-28 | current | 430 Ojibway Trail, Mississauga, ON L4Z 3B5 |
| Name | 2005-04-28 | current | THE EXTRA MUROS INTERNATIONAL ASSOCIATION (EMIA) |
| Name | 2005-04-28 | current | L'ASSOCIATION INTERNATIONALE EXTRA MUROS (AIEM) |
| Status | 2015-04-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-28 | 2015-04-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-04-28 | 2014-11-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-27 | Dissolution | Section: 222 |
| 2005-04-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 430 OJIBWAY TRAIL |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4Z 3B5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12555492 Canada Inc. | 5131 Cree Lane, Mississauga, ON L4Z 3B5 | 2020-12-08 |
| 10893692 Canada Inc. | 5127 Cree Lane, Mississauga, ON L4Z 3B5 | 2018-07-19 |
| 6912583 Canada Ltd. | 5126 Cree Lane, Mississauga, ON L4Z 3B5 | 2008-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pcub3d Corporation | 1001 - 90 Absolute Ave, Mississauga, ON L4Z 0A1 | 2020-01-28 |
| Export "a" Inc. | 1 Robert Speck Parkway, Suite 1601, Mississauga, ON L4Z 0A2 | 1989-03-31 |
| Jti-macdonald Corp. | 1 Robert Speck Parkway, Suite 1601, Mississauga, ON L4Z 0A2 | |
| Jt International (bvi) Canada Inc. | 1 Robert Speck Parkway, Suite 1601, Mississauga, ON L4Z 0A2 | |
| Jti Canada Tech Inc. | 1 Robert Speck Parkway, Suite 1601, Mississauga, ON L4Z 0A2 | 2017-08-21 |
| White Book Marketing Inc. | 311 - 90 Absolute Avenue, Mississauga, ON L4Z 0A3 | 2019-07-23 |
| Phecda Megrez Investment Inc. | 90 Absolute Ave., Suite 111, Mississauga, ON L4Z 0A3 | 2019-07-01 |
| 11288261 Canada Inc. | 507-90 Absolute Ave, Mississauga, ON L4Z 0A3 | 2019-03-07 |
| 10834629 Canada Inc. | 1703-90 Absolute Avenue, Mississauga, ON L4Z 0A3 | 2018-06-11 |
| August Dk Patterson Consulting Inc. | 90 Absolute Ave, Unit 704, Mississauga, ON L4Z 0A3 | 2018-05-24 |
| Find all corporations in postal code L4Z | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HENRY CAMERON | 3665 ARISTA WAY, SUITE 218, MISSISSAUGA ON L5A 4A3, Canada |
| RADMILLA KUNDACINE | 3695 KANEFF CRESCENT, SUITE SPH 12, MISSISSAUGA ON L5A 4B6, Canada |
| MONICA SLOLEY | 430 OJIBWAY TRAIL, MISSISSAUGA ON L4Z 3B5, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4Z 3B5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Importations Extra Inc. | 1520 Chemin Du Fleuve, Soulanges, QC J0P 1L0 | 1981-02-10 |
| Formule Speciale B.l. L'extra Inc. | 175 Ch Grande Ligne, New Glagow, QC J0R 1J0 | 1986-03-17 |
| So Extra Music Inc. | 21 Bonner Crescent, Ajax, ON L1T 0B6 | 2020-08-05 |
| Extra Machinerie & Equipement Inc. | 2380 Montee Masson, Duvernay, Laval, QC H7E 4P2 | 1978-01-18 |
| Extra Truck Load Services Ltd. | 6184 Rue Villanelle, St-leonard, QC H1S 1W1 | 1984-04-24 |
| Multicultural Extra Curricular Association | 2c - 1550 South Gateway Rd., Mississauga, ON L4W 5G6 | 2012-08-31 |
| Extra Flex Packaging Inc. | 4607 Boul Des Grandes Prairies, St-leonard, QC H1R 1A5 | 1982-05-04 |
| Extra Pack Sales Inc. | 2975 Boulevard St-charles, Bureau 259, Kirkland, QC H9H 3B5 | 1984-03-21 |
| Extra-pure Foods Inc. | 1438 De Lasalle, Montreal, QC H1V 2J5 | 1989-08-02 |
| Success Extra Marketing Inc. | 420 Rue St-dizier, Montreal, QC H2Y 3P8 | 1981-07-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE EXTRA MUROS INTERNATIONAL ASSOCIATION (EMIA).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.