3522172 CANADA INC. (Corporation# 8226199) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 8226199 |
| Business Number | 868084062 |
| Corporation Name | 3522172 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
52 Wellington Street Mitchell ON N0K 1N0 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL LAKE | 36 Front Street, Suite 405, Stratford ON N5A 0C2, Canada |
| ANNE LAKE | 36 Front Street, Suite 405, Stratford ON N5A 0C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-09-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-09-01 | current | 52 Wellington Street, Mitchell, ON N0K 1N0 |
| Name | 2012-09-01 | current | 3522172 CANADA INC. |
| Status | 2019-01-28 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-01-25 | 2019-01-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-09-01 | 2019-01-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 3178587. Section: 183 |
| 2012-09-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 3522172. Section: 183 |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2015-10-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-11-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3522172 Canada Inc. | 800 Rene Levesque West, Suite 2220, Montreal, QC H3B 1X9 | 1998-09-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8314675 Canada Corporation | 52 Wellington Street, Toronto, ON M5E 1C9 | 2012-10-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ibro Logistics Ltd. | 42 Eleanor Street, Bx 221, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2020-03-31 |
| Campaign Box Inc. | 142 St. David Street, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2020-01-27 |
| Perth County Cannabis Ltd. | 6150 Perth Line 20, Unit C, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2019-06-26 |
| Masterminds Agency Inc. | 68 St. Andrew Street, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2017-11-20 |
| Vulcan Innovative Solutions Inc. | 109 St. Andrew St, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2017-08-14 |
| 10315125 Canada Inc. | 23 Pickett Ct, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2017-07-10 |
| Lionsoft Inc. | 224 Arthur Street, Box 765, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2016-11-06 |
| Bluemoon Babies Inc. | 114 St David St., Mitchell, ON N0K 1N0 | 2016-09-25 |
| The Ridge Aggregate Sales Ltd. | 4508 Road 164, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2016-02-11 |
| Powerham Automation Inc. | 162 Clarke Street, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2015-10-07 |
| Find all corporations in postal code N0K 1N0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL LAKE | 36 Front Street, Suite 405, Stratford ON N5A 0C2, Canada |
| ANNE LAKE | 36 Front Street, Suite 405, Stratford ON N5A 0C2, Canada |
| City | MITCHELL |
| Post Code | N0K 1N0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3522172 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.