LionSoft Inc. (Corporation# 9974440) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 6, 2016.
| Corporation ID | 9974440 |
| Business Number | 743133928 |
| Corporation Name | LionSoft Inc. |
| Registered Office Address |
224 Arthur Street Box 765 Mitchell ON N0K 1N0 |
| Incorporation Date | 2016-11-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Petrus Mallinson | 224 Arthur Street, Box 765, Mitchell ON N0K 1N0, Canada |
| Melanie Mallinson | 224 Arthur Street, Box 765, Mitchell ON N0K 1N0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-11-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-05 | current | 224 Arthur Street, Box 765, Mitchell, ON N0K 1N0 |
| Address | 2018-08-08 | 2020-03-05 | 54 Bradshaw Drive, Stratford, ON N5A 0E2 |
| Address | 2018-08-08 | 2018-08-08 | 54 Bradshaw Dr, Stratford, ON N5A 0E2 |
| Address | 2016-11-06 | 2018-08-08 | 5516 Whistler Crescent, Mississauga, ON L4Z 3R4 |
| Name | 2016-11-06 | current | LionSoft Inc. |
| Status | 2016-11-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-11-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-10-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-10-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-10-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ibro Logistics Ltd. | 42 Eleanor Street, Bx 221, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2020-03-31 |
| Campaign Box Inc. | 142 St. David Street, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2020-01-27 |
| Perth County Cannabis Ltd. | 6150 Perth Line 20, Unit C, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2019-06-26 |
| Masterminds Agency Inc. | 68 St. Andrew Street, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2017-11-20 |
| Vulcan Innovative Solutions Inc. | 109 St. Andrew St, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2017-08-14 |
| 10315125 Canada Inc. | 23 Pickett Ct, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2017-07-10 |
| Bluemoon Babies Inc. | 114 St David St., Mitchell, ON N0K 1N0 | 2016-09-25 |
| The Ridge Aggregate Sales Ltd. | 4508 Road 164, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2016-02-11 |
| Powerham Automation Inc. | 162 Clarke Street, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2015-10-07 |
| Healing Touch Health In Cooperation Inc. | 74 Ontario Road Apt C, Mitchell, ON N0K 1N0 | 2015-07-23 |
| Find all corporations in postal code N0K 1N0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Petrus Mallinson | 224 Arthur Street, Box 765, Mitchell ON N0K 1N0, Canada |
| Melanie Mallinson | 224 Arthur Street, Box 765, Mitchell ON N0K 1N0, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on LionSoft Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.