TOSACH PROJECT AND REALTY CONSULTING INC. (Corporation# 8019142) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 9, 2011.
| Corporation ID | 8019142 |
| Business Number | 838994085 |
| Corporation Name | TOSACH PROJECT AND REALTY CONSULTING INC. |
| Registered Office Address |
2650, Traverse Drive Ottawa ON K1V 8B1 |
| Incorporation Date | 2011-11-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shannon Gartner | 2650, Traverse Drive, Ottawa ON K1V 8B1, Canada |
| Hans Gartner | 2650, Traverse Drive, Ottawa ON K1V 8B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-09 | current | 2650, Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 |
| Name | 2011-11-09 | current | TOSACH PROJECT AND REALTY CONSULTING INC. |
| Status | 2011-11-09 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-10-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11418408 Canada Inc. | 2526 Traverse Dr., Ottawa, ON K1V 8B1 | 2019-05-18 |
| 9029176 Canada Incorporated | 2614 Traverse Dr, Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2014-09-23 |
| Noblepath Strategic Consulting Inc. | 2682 Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2010-10-05 |
| 7231962 Canada Ltd. | 2614 Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2009-08-27 |
| 4300335 Canada Inc. | 2726 Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2005-05-11 |
| Mhi Financial Services Inc. | 2714 Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2001-01-26 |
| Canadian Parks and Recreation Association | 2682 Travers Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 1947-02-08 |
| 9391959 Canada Inc. | 2614 Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2015-07-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Shannon Gartner | 2650, Traverse Drive, Ottawa ON K1V 8B1, Canada |
| Hans Gartner | 2650, Traverse Drive, Ottawa ON K1V 8B1, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 8B1 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A+h Project Consulting Inc. | 57 Edimbourg, Candiac, QC J5R 6V6 | 2014-06-17 |
| Project Consulting Plus Inc. | 684 Queensway West, Simcoe, ON N3Y 4J9 | 2013-10-12 |
| Dbl Project Consulting Inc. | 27 Horn Street, Stouffville, ON L4A 0X9 | 2018-07-25 |
| Cns Project Consulting Inc. | 239 Applehill Crescent, Kitchener, ON N2R 0E5 | 2020-04-08 |
| Pm Project Consulting Inc. | 39 Mossbank Drive, Brampton, ON L6W 3Y8 | 2018-03-20 |
| Vcj Project Consulting Inc. | 81 Banbridge Crescent, Brampton, ON L6X 5M1 | 2018-07-06 |
| Constans Project Consulting Ltd. | 24 The Meadows Ave, Markham, ON L6B 1B5 | 2008-05-12 |
| Contrado Project Consulting Inc. | 116, Shaughnessy Crescent, Kanata, ON K2K 2N2 | 2007-03-06 |
| Hartman Project Consulting Ltd. | 321-7608 Yonge St., Thornhill, ON L4J 0J5 | 2014-03-13 |
| Projectid Project Consulting Inc. | 381 Moffatt Pond Crt., Ottawa, ON K2J 0C9 | 2011-05-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on TOSACH PROJECT AND REALTY CONSULTING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.