11418408 CANADA INC. (Corporation# 11418408) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 18, 2019.
| Corporation ID | 11418408 |
| Business Number | 793230673 |
| Corporation Name | 11418408 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2526 Traverse Dr. Ottawa ON K1V 8B1 |
| Incorporation Date | 2019-05-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ali Mahmoud | Traverse Dr., Ottawa ON K1V 8B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-18 | current | 2526 Traverse Dr., Ottawa, ON K1V 8B1 |
| Name | 2019-05-18 | current | 11418408 CANADA INC. |
| Status | 2019-05-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9029176 Canada Incorporated | 2614 Traverse Dr, Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2014-09-23 |
| Tosach Project and Realty Consulting Inc. | 2650, Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2011-11-09 |
| Noblepath Strategic Consulting Inc. | 2682 Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2010-10-05 |
| 7231962 Canada Ltd. | 2614 Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2009-08-27 |
| 4300335 Canada Inc. | 2726 Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2005-05-11 |
| Mhi Financial Services Inc. | 2714 Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2001-01-26 |
| Canadian Parks and Recreation Association | 2682 Travers Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 1947-02-08 |
| 9391959 Canada Inc. | 2614 Traverse Drive, Ottawa, ON K1V 8B1 | 2015-07-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ali Mahmoud | Traverse Dr., Ottawa ON K1V 8B1, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 8B1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11418408 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.