ONEVISION PROPERTY INVESTMENTS INCORPORATED (Corporation# 8019002) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 9, 2011.
| Corporation ID | 8019002 |
| Business Number | 840505481 |
| Corporation Name | ONEVISION PROPERTY INVESTMENTS INCORPORATED |
| Registered Office Address |
6-295 Queen Street East Suite#477 Brampton ON L6W 4S6 |
| Incorporation Date | 2011-11-09 |
| Dissolution Date | 2014-03-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Paul Coley | 57 BRICKYARD WAY UNIT#30, BRAMPTON ON L6V 4M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-15 | current | 6-295 Queen Street East Suite#477, Brampton, ON L6W 4S6 |
| Address | 2011-11-09 | 2011-11-15 | 57 Brickyard Way Unit#30, Brampton, ON L6V 4M3 |
| Name | 2011-11-15 | current | ONEVISION PROPERTY INVESTMENTS INCORPORATED |
| Name | 2011-11-09 | 2011-11-15 | ONEVISION ENTERPRISES INCORPORATED |
| Status | 2014-03-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-09 | 2014-03-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-03-26 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2011-11-15 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2011-11-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-12-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-12-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6-295 queen street east suite#477 |
| City | BRAMPTON |
| Province | ON |
| Postal Code | L6W 4S6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11894781 Canada Inc. | 6-295 Queen Street East Suit 472, Brampton, ON L6W 4S6 | 2020-02-09 |
| Melan Clothing Corp. | 6-295 Queen Street East, Suite 335, Brampton, ON L6W 4S6 | 2019-08-18 |
| Nuanetsi Ranch, Ltd. | 295 Queen Street, East, Suite #307, Brampton, ON L6W 4S6 | 2019-06-20 |
| 10342360 Canada Inc. | 6-295 Queen Street East Suite 381, Brampton, ON L6W 4S6 | 2017-07-27 |
| Aweless Consulting Inc. | 6-295 Queen Street East Suite #322, Brampton, ON L6W 4S6 | 2016-04-20 |
| Drink.it Bros., Corp. | 6-295 Queen Street East, Ste. 355, Brampton, ON L6W 4S6 | 2016-03-30 |
| Excalibur Asset Management Group Ltd. | 188-6-295 Queen Street E, Brampton, ON L6W 4S6 | 2015-12-17 |
| Yuvryan Transport Inc. | 6-295 Queen St E, Suite 357, Brampton, ON L6W 4S6 | 2015-10-25 |
| 9442456 Canada Inc. | #7-295 Queen Street East, Brampton, ON L6W 4S6 | 2015-09-16 |
| Excalibur Freight Systems Ltd. | 6-295 Queen Street E, Suite 188, Brampton, ON L6W 4S6 | 2015-06-02 |
| Find all corporations in postal code L6W 4S6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Paul Coley | 57 BRICKYARD WAY UNIT#30, BRAMPTON ON L6V 4M3, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6W 4S6 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + BRAMPTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Onevision Telecom Ltd. | 311 Cottonwood Drive, Campbell River, BC V9W 4P6 | 2011-01-24 |
| Cr Property Investments Inc. | 47 Tartan Dr, Caledonia, ON N3W 2N3 | 2015-11-23 |
| Mcf Property Investments Inc. | 201 20 Gibson Drive, Markham, ON L3R 0M7 | 2016-09-23 |
| Benaden Property Investments Ltd. | 7 Roe Avenue, Toronto, ON M5M 2H6 | 2016-03-04 |
| Win-win Property Investments Ltd. | 9 Cougarstone Place Sw, Calgary, AB T3H 4W8 | 2009-08-28 |
| L2 Property Investments Inc. | 114 Chemin De La Seve, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2015-05-15 |
| Freedom Property Investments Inc. | 211 Fincham Ave., Markham, ON L3P 4B4 | 2003-01-12 |
| Angel Property Investments Ltd. | 12 Crescent Dr., Gatineau, QC J9H 1T1 | 2005-09-22 |
| M Fahad Property Investments Inc. | 818 Jackpine Way, London, ON N5X 0K1 | 2016-04-22 |
| Ar Property Investments Inc. | 13 Severin Street, Brampton, ON L6R 0P9 | 2020-06-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on ONEVISION PROPERTY INVESTMENTS INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.