Flexible Electric Inc. (Corporation# 8018928) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8018928 |
| Business Number | 845818301 |
| Corporation Name | Flexible Electric Inc. |
| Registered Office Address |
1258 Tynegrove Road Mississauga ON L4W 3K5 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ladislav Beganyi | 1258 Tynegrove Road, Mississauga ON L4W 3K5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-25 | current | 1258 Tynegrove Road, Mississauga, ON L4W 3K5 |
| Address | 2018-04-26 | 2020-02-25 | 1258 Pynegrove Road, Mississauga, ON L4W 3K5 |
| Address | 2011-11-08 | 2018-04-26 | 1076 Greaves Avenue, Mississauga, ON L5E 1W5 |
| Name | 2011-11-08 | current | Flexible Electric Inc. |
| Status | 2018-04-26 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-04-14 | 2018-04-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-04-21 | 2018-04-14 | Active / Actif |
| Status | 2016-04-13 | 2016-04-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-08 | 2016-04-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-11-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1258 Tynegrove Road |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 3K5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ladislav Beganyi | 1258 Tynegrove Road, Mississauga ON L4W 3K5, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 3K5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Flexible Resource Options Inc. | 47 Tunstall Ave., Senneville, QC H9X 1T3 | 2001-09-27 |
| A-pack Automation Flexible Packaging Equipment Ltd. | 1525 De La Mazurette, Montreal, QC | 1974-01-18 |
| Flexible Canada Ltd. | 11 555, Av. Philippe-panneton, MontrГ©al, QC H1E 4M1 | 2013-01-22 |
| Canadian Flexible T.m. Inc. | 114 Chemin Des Industries, Lavaltrie, QC J5T 3R2 | 1995-01-27 |
| Flexible Remittance Inc. | 2 Kirk Crescent, Saskatoon, SK S7H 3B2 | 2016-04-08 |
| Flexible Views Incorporated | 294 Via Carmine Ave, Woodbridge, ON L4H 2R4 | 2011-09-06 |
| E.l.c. Flexible Packaging Solutions Inc. | 17 Ellis St, Mono, ON L9W 6T4 | 2013-08-01 |
| Ford Flexible Packaging Ltd. | 6 Tettenhall Road, Etobicoke, ON M9A 2C3 | 2004-02-27 |
| Gta Hr Flexible Staffing Inc. | 7581 Jane Street Unit 205, Vaughan, ON L4K 1X3 | 2018-05-07 |
| Cascades Flexible Packaging Inc. | 7280 West Credit Ave, Mississauga, ON L5N 5N1 | 2015-07-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Flexible Electric Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.