8017786 Canada Inc. (Corporation# 8017786) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 8, 2011.
| Corporation ID | 8017786 |
| Business Number | 846042901 |
| Corporation Name | 8017786 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
244-35 John Garland Blvd. Etobicoke ON M9V 1N8 |
| Incorporation Date | 2011-11-08 |
| Dissolution Date | 2014-10-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AMADO MARQUEZ | 244-35 JOHN GARLAND Blvd., ETOBICOKE ON M9V 1N8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-11-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-08 | current | 244-35 John Garland Blvd., Etobicoke, ON M9V 1N8 |
| Name | 2011-11-08 | current | 8017786 Canada Inc. |
| Status | 2014-10-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-08 | 2014-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-08 | 2014-05-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-11-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Monumental Fountain Global Investments Incorporated | 183 - 262 John Garland Boulevard, Toronto, ON M9V 1N8 | 2020-11-28 |
| N M It Solutions Inc. | 252 John Garland Boulevard, Unit164, Toronto, ON M9V 1N8 | 2020-07-15 |
| Vitalyse Clinic Inc. | 22-242 John Garland Blvd, Etobicoke, ON M9V 1N8 | 2019-08-28 |
| Y-axis Transportation Management Services Inc. | #247, 258 John Garland Boulevard, Toronto, ON M9V 1N8 | 2019-01-07 |
| Z-tech Planner Inc. | 217-260 John Garland Blvd, Etobicoke, ON M9V 1N8 | 2018-10-24 |
| Association De La CommunautÉ Ivoirienne De La RÉgion De Toronto | 254 John Garland Boulevard, Unit 146, Toronto, ON M9V 1N8 | 2018-10-05 |
| 10944831 Canada Corporation | 242 John Garland Boulevard, Toronto, ON M9V 1N8 | 2018-08-14 |
| Cloud 9 Transport Inc. | Unit 247 - 258 John Garland Blvd, Etobicoke, ON M9V 1N8 | 2018-06-03 |
| Mukteshwar Bajwa Financial Solutions Inc. | 252 John Garland Blvd Suite 163, Toronto, ON M9V 1N8 | 2017-06-27 |
| 9695729 Canada Corp. | 107-250 Johngarland Blvd, Toronto, ON M9V 1N8 | 2016-04-04 |
| Find all corporations in postal code M9V 1N8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AMADO MARQUEZ | 244-35 JOHN GARLAND Blvd., ETOBICOKE ON M9V 1N8, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M9V 1N8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 8017786 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.