10944831 CANADA CORPORATION (Corporation# 10944831) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 2018.
| Corporation ID | 10944831 |
| Business Number | 740213889 |
| Corporation Name | 10944831 CANADA CORPORATION |
| Registered Office Address |
242 John Garland Boulevard Toronto ON M9V 1N8 |
| Incorporation Date | 2018-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NAMAN BHUTANI | 242 John Garland Boulevard, Unit 16, Toronto ON M9V 1N8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2018-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-14 | current | 242 John Garland Boulevard, Toronto, ON M9V 1N8 |
| Name | 2018-08-14 | current | 10944831 CANADA CORPORATION |
| Status | 2018-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-11-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Monumental Fountain Global Investments Incorporated | 183 - 262 John Garland Boulevard, Toronto, ON M9V 1N8 | 2020-11-28 |
| N M It Solutions Inc. | 252 John Garland Boulevard, Unit164, Toronto, ON M9V 1N8 | 2020-07-15 |
| Vitalyse Clinic Inc. | 22-242 John Garland Blvd, Etobicoke, ON M9V 1N8 | 2019-08-28 |
| Y-axis Transportation Management Services Inc. | #247, 258 John Garland Boulevard, Toronto, ON M9V 1N8 | 2019-01-07 |
| Z-tech Planner Inc. | 217-260 John Garland Blvd, Etobicoke, ON M9V 1N8 | 2018-10-24 |
| Association De La CommunautÉ Ivoirienne De La RÉgion De Toronto | 254 John Garland Boulevard, Unit 146, Toronto, ON M9V 1N8 | 2018-10-05 |
| Cloud 9 Transport Inc. | Unit 247 - 258 John Garland Blvd, Etobicoke, ON M9V 1N8 | 2018-06-03 |
| Mukteshwar Bajwa Financial Solutions Inc. | 252 John Garland Blvd Suite 163, Toronto, ON M9V 1N8 | 2017-06-27 |
| 9695729 Canada Corp. | 107-250 Johngarland Blvd, Toronto, ON M9V 1N8 | 2016-04-04 |
| 9546081 Canada Inc. | 262 John Garland Blvd Suite # 193, Etobicoke, ON M9V 1N8 | 2015-12-10 |
| Find all corporations in postal code M9V 1N8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NAMAN BHUTANI | 242 John Garland Boulevard, Unit 16, Toronto ON M9V 1N8, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M9V 1N8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| La Corporation Usines Continentales Canada | 8 Steelcase Road West, Markham, ON L3R 1B2 | 1994-05-31 |
| International Visual Corporation of Canada Inc. | 11500 Boul. Armand-bombardier, Montreal, QC H1E 2W9 | |
| Corporation Des Produits De Confort Internationale (canada) | 141 Cidermill Ave, Vaughan, ON L4K 4G5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10944831 CANADA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.