TRAILGO BROCKVILLE INC. (Corporation# 7906595) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7906595 |
| Business Number | 806638409 |
| Corporation Name | TRAILGO BROCKVILLE INC. |
| Registered Office Address |
2179 Concession Road #1 Augusta ON K6V 5T1 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Dissolution Date | 2016-12-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Normand Meloche | 97 Mayfair, Hudson QC J0P 1H0, Canada |
| David Tyler Johansen | 364, 1rst Avenue, Brockville ON K6V 3C1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-29 | current | 2179 Concession Road #1, Augusta, ON K6V 5T1 |
| Name | 2011-06-29 | current | TRAILGO BROCKVILLE INC. |
| Status | 2016-12-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-12-13 | 2016-12-13 | Active / Actif |
| Status | 2016-11-29 | 2016-12-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-29 | 2016-11-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-12-13 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-03-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-03-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10850217 Canada Inc. | 2179 Concession 2 Road, Brockville, ON K6V 5T1 | 2018-06-20 |
| 10681865 Canada Inc. | 1914 County Road 2 E, Brockville, ON K6V 5T1 | 2018-03-14 |
| 9909192 Canada Inc. | 3 Apple Blossom Drive, Brockville, ON K6V 5T1 | 2016-09-16 |
| 9028358 Canada Incorporated | 1873 County Road 2, Brockville, ON K6V 5T1 | 2014-09-23 |
| D.dixon Dock Protection and Solar Illuminations Inc. | 2400 Rocky Road, Rr#1, Brockville, ON K6V 5T1 | 2011-01-12 |
| Maple Heights Tree Service Ltd. | 2912 2nd Concession, Rr#1, Brockville, ON K6V 5T1 | 2010-02-04 |
| Newave Packaging Inc. | 1139 Irace Drive, Brockville, ON K6V 5T1 | 2010-01-28 |
| The Grenville Rowing Club Incorporated | 1124 County Rd 2 East, Brockville, ON K6V 5T1 | 2007-04-27 |
| Phillason Inc. | 2902 Second Concession Rr#1, Brockville, ON K6V 5T1 | 2004-11-01 |
| Hsc Accounting Services Ltd. | 2501 Rocky Road, Rr#1, Brockville, ON K6V 5T1 | 2003-11-24 |
| Find all corporations in postal code K6V 5T1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Normand Meloche | 97 Mayfair, Hudson QC J0P 1H0, Canada |
| David Tyler Johansen | 364, 1rst Avenue, Brockville ON K6V 3C1, Canada |
| City | Augusta |
| Post Code | K6V 5T1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trailgo Inc. | 3500 Boul. CitÉ Des Jeunes, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P2 | 2003-06-13 |
| Brockville Allergy and Laboratory Ltd. | 51 King Street West, Brockville, ON K6V 3P8 | 1980-02-29 |
| Brockville Motors Limited | 28 East Avenue, Brockville, ON K6V 2M8 | 1964-11-02 |
| Brockville Flying Club | 4620 Airport Road, Brockville, ON K6V 5T7 | 1960-11-09 |
| Brockville & District Baseball Association | 137 Reynolds Drive, Brockville, ON K6V 1Y3 | 2001-02-23 |
| Brockville Chamber of Commerce | 3 Market St. West, Suite #1, Brockville, ON K6V 7L2 | 1906-10-24 |
| Brockville Bunnies Baseball Club | 85 Louis Street, Brockville, ON K6V 4H6 | 2004-02-12 |
| O'reilly Engineering Inc. | R. R. 1 Brockville, 2848 Second Concession Road, Brockville, ON K6V 5T1 | 1993-02-08 |
| New Hope Church of Brockville | 2811 Second Concessioin, Brockville, ON K6V 5V8 | 2020-08-10 |
| Muslim Society of Brockville | 36 Cambridge Crescent, Brockville, ON K6V 6L8 | 2020-04-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRAILGO BROCKVILLE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.