The Grenville Rowing Club Incorporated (Corporation# 4420306) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 2007.
| Corporation ID | 4420306 |
| Corporation Name | The Grenville Rowing Club Incorporated |
| Registered Office Address |
1124 County Rd 2 East Brockville ON K6V 5T1 |
| Incorporation Date | 2007-04-27 |
| Dissolution Date | 2010-02-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RYAN SLATE | 1236 COUNTY RD 2 EAST, APT. 4, MAITLAND ON K0E 1P0, Canada |
| CANDICE NEWCOMER | 1236 COUNTY RD. 2 EAST, APT. 7, BROCKVILLE ON K0E 1P0, Canada |
| CHRISTINE RADFORD | 1124 KILKENNY RD., ELIZABETHTOWN ON K6V 5V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-27 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2007-04-27 | current | 1124 County Rd 2 East, Brockville, ON K6V 5T1 |
| Name | 2007-04-27 | current | The Grenville Rowing Club Incorporated |
| Status | 2010-02-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-04-27 | 2010-02-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-02-12 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 2007-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1124 COUNTY RD 2 EAST |
| City | BROCKVILLE |
| Province | ON |
| Postal Code | K6V 5T1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10850217 Canada Inc. | 2179 Concession 2 Road, Brockville, ON K6V 5T1 | 2018-06-20 |
| 10681865 Canada Inc. | 1914 County Road 2 E, Brockville, ON K6V 5T1 | 2018-03-14 |
| 9909192 Canada Inc. | 3 Apple Blossom Drive, Brockville, ON K6V 5T1 | 2016-09-16 |
| 9028358 Canada Incorporated | 1873 County Road 2, Brockville, ON K6V 5T1 | 2014-09-23 |
| Trailgo Brockville Inc. | 2179 Concession Road #1, Augusta, ON K6V 5T1 | 2011-06-29 |
| D.dixon Dock Protection and Solar Illuminations Inc. | 2400 Rocky Road, Rr#1, Brockville, ON K6V 5T1 | 2011-01-12 |
| Maple Heights Tree Service Ltd. | 2912 2nd Concession, Rr#1, Brockville, ON K6V 5T1 | 2010-02-04 |
| Newave Packaging Inc. | 1139 Irace Drive, Brockville, ON K6V 5T1 | 2010-01-28 |
| Phillason Inc. | 2902 Second Concession Rr#1, Brockville, ON K6V 5T1 | 2004-11-01 |
| Hsc Accounting Services Ltd. | 2501 Rocky Road, Rr#1, Brockville, ON K6V 5T1 | 2003-11-24 |
| Find all corporations in postal code K6V 5T1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RYAN SLATE | 1236 COUNTY RD 2 EAST, APT. 4, MAITLAND ON K0E 1P0, Canada |
| CANDICE NEWCOMER | 1236 COUNTY RD. 2 EAST, APT. 7, BROCKVILLE ON K0E 1P0, Canada |
| CHRISTINE RADFORD | 1124 KILKENNY RD., ELIZABETHTOWN ON K6V 5V5, Canada |
| City | BROCKVILLE |
| Post Code | K6V 5T1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| North Bay Rowing Club | 100 College Dr, North Bay, ON P1B 8L7 | 2016-09-09 |
| Niagara Falls Rowing Club | 5454 Lyons Creek Rd, Niagara Falls, ON L2G 0L5 | 2013-12-31 |
| James Cooper Club | 17 Canal Street N, Grenville, QC | 1988-04-07 |
| Club De Motos Motards Frontiere | 6 Rue Du Moulin, Maryland, Grenville, QC J0V 1J0 | 1981-04-16 |
| Grenville Fine Construction & Design Inc. | 3056 Grenville Drive, Missisauga, ON L5A 2P7 | 2006-05-13 |
| Grenville Auto Selection Inc. | 83 Maple Street, Lot 352 Box 660, Grenville, QC J0V 1J0 | 1991-01-29 |
| 12471400 Canada Inc. | 32 Chemin De La Baie Grenville, Grenville Sur La Rouge, QC J0V 1B0 | 2020-11-04 |
| 12520249 Canada Inc. | 32 Chemin De La Baie Grenville, Grenville Sur La Rouge, QC J0V 1B0 | 2020-11-24 |
| La ClÉ Transport Inc. | 27 Chemin De La Baie-grenville, Grenville-sur-la-rouge, QC J0V 1B0 | 2008-07-02 |
| Chateau Grenville Inc. | 11 Rue Canal Nord, Grenville, QC J0V 1J0 | 1979-01-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Grenville Rowing Club Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.