7905874 CANADA INC. (Corporation# 7905874) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2011.
| Corporation ID | 7905874 |
| Business Number | 811657113 |
| Corporation Name | 7905874 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1357 Cure-labelle Boulevard Laval QC H7V 2V9 |
| Incorporation Date | 2011-06-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| George Calogrias | 8900 Gouin Boulevard West, Montreal QC H4K 1C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-07-02 | current | 1357 Cure-labelle Boulevard, Laval, QC H7V 2V9 |
| Address | 2011-06-29 | 2014-07-02 | 1010 De La Gauchetiere Street West, Suite 900, Montreal, QC H3B 2P8 |
| Name | 2011-06-29 | current | 7905874 CANADA INC. |
| Status | 2011-06-29 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-11-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7905939 Canada Inc. | 1357 Cure-labelle Boulevard, Laval, QC H7V 2V9 | 2011-06-29 |
| 7981694 Canada Inc. | 1357 Cure-labelle Boulevard, Laval, QC H7V 2V9 | 2011-09-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| G1 DГ©veloppement Ltd. | 1459 Boulevard CurГ© Labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 2010-12-14 |
| 7 and 7 Is Inc. | 1345 Boul CurГ©-labelle, Chomedey, QC H7V 2V9 | 2009-07-09 |
| 6854869 Canada Inc. | 1253 Cure Labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 2007-10-11 |
| 2721341 Canada Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 1991-06-03 |
| Gestions Dick Ann Inc. | 1345, CurÉ-labelle Blvd., Laval, QC H7V 2V9 | 1988-12-22 |
| Dic Ann's Franchises Ltd. | 1345 Blvd Labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 1978-06-23 |
| 2774887 Canada Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 1991-11-28 |
| Arahova Products Distribution Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 1994-06-10 |
| 3041344 Canada Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 1994-06-01 |
| 7699107 Canada Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 2010-12-01 |
| Find all corporations in postal code H7V 2V9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| George Calogrias | 8900 Gouin Boulevard West, Montreal QC H4K 1C2, Canada |
| City | Laval |
| Post Code | H7V 2V9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7905874 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.