7699107 CANADA INC. (Corporation# 7699107) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 1, 2010.
| Corporation ID | 7699107 |
| Business Number | 835842006 |
| Corporation Name | 7699107 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1357 Boulevard CurГ©-labelle Laval QC H7V 2V9 |
| Incorporation Date | 2010-12-01 |
| Dissolution Date | 2019-10-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GEORGE KALOGRIAS | 7835 Avenue Henri-Béland, Montréal QC H4K 1A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-22 | current | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 |
| Address | 2013-11-13 | 2017-11-22 | 8900 Gouiin Ouest, Montreal, QC H4K 1C2 |
| Address | 2010-12-01 | 2013-11-13 | 1357 Cure-labelle Boulevard, Laval, QC H7V 2V9 |
| Name | 2010-12-01 | current | 7699107 CANADA INC. |
| Status | 2019-10-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-05-14 | 2019-10-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-12-01 | 2019-05-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-12-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-12-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2721341 Canada Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 1991-06-03 |
| 2774887 Canada Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 1991-11-28 |
| Arahova Products Distribution Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 1994-06-10 |
| 3041344 Canada Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 1994-06-01 |
| 8183309 Canada Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 2012-05-02 |
| 10846112 Canada Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 2018-06-18 |
| 10956546 Canada Inc. | 1357 Boulevard CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 2018-08-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7905874 Canada Inc. | 1357 Cure-labelle Boulevard, Laval, QC H7V 2V9 | 2011-06-29 |
| G1 DГ©veloppement Ltd. | 1459 Boulevard CurГ© Labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 2010-12-14 |
| 7 and 7 Is Inc. | 1345 Boul CurГ©-labelle, Chomedey, QC H7V 2V9 | 2009-07-09 |
| 6854869 Canada Inc. | 1253 Cure Labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 2007-10-11 |
| Gestions Dick Ann Inc. | 1345, CurÉ-labelle Blvd., Laval, QC H7V 2V9 | 1988-12-22 |
| Dic Ann's Franchises Ltd. | 1345 Blvd Labelle, Laval, QC H7V 2V9 | 1978-06-23 |
| 7905939 Canada Inc. | 1357 Cure-labelle Boulevard, Laval, QC H7V 2V9 | 2011-06-29 |
| 7981694 Canada Inc. | 1357 Cure-labelle Boulevard, Laval, QC H7V 2V9 | 2011-09-22 |
| Grey Quill Ventures Inc. | 1345, CurГ©-labelle Blvd., Laval, QC H7V 2V9 | 2020-10-26 |
| Name | Address |
|---|---|
| GEORGE KALOGRIAS | 7835 Avenue Henri-Béland, Montréal QC H4K 1A1, Canada |
| City | Laval |
| Post Code | H7V 2V9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7699107 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.