Detroit Productions Inc. (Corporation# 7810431) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2011.
| Corporation ID | 7810431 |
| Business Number | 825007719 |
| Corporation Name | Detroit Productions Inc. |
| Registered Office Address |
323 Richmond Street East Suite 909 Toronto ON M5A 4R3 |
| Incorporation Date | 2011-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Karima Catherine Goundiam | 67 Yonge Street, Suite 701, Toronto ON M5E 1J8, Canada |
| Richard Michael Kempler | 909-323 Richmond St. E., Toronto ON M5A 4R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-21 | current | 323 Richmond Street East, Suite 909, Toronto, ON M5A 4R3 |
| Name | 2011-03-21 | current | Detroit Productions Inc. |
| Status | 2011-03-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-03-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3688909 Canada Inc. | 323 Richmond Street East, #1113, Toronto, ON M5A 4R3 | 1999-12-01 |
| Healthspoke Inc. | 323 Richmond Street East, Suite #1418, Toronto, ON M5A 4R3 | 2007-01-28 |
| Crepe T.o. Corp. | 323 Richmond Street East, Unit 401, Toronto, ON M5A 4R3 | 2015-11-02 |
| 10238988 Canada Inc. | 323 Richmond Street East, Unit 601, Toronto, ON M5A 4R3 | 2017-05-16 |
| Sooks Productions & Entertainment Services Inc. | 323 Richmond Street East, Suit 710, Toronto, ON M5A 4R3 | 2017-06-02 |
| Haldiram Snacks Private Limited | 323 Richmond Street East, Ph 12, Toronto, ON M5A 4S8 | 2019-05-17 |
| Wandr Inc. | 323 Richmond Street East, Unit 320, Toronto, ON M5A 4S8 | 2020-07-23 |
| Hillcrest Holdings Company Limited | 323 Richmond Street East, Suite 622, Toronto, ON M5A 4S8 | 2020-10-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Treats To Share Inc. | 323 Richmond St East, Suite 514, Toronto, ON M5A 4R3 | 2020-09-26 |
| No Return Media Company Ltd. | 821 - 323 Richmond St E, Toronto, ON M5A 4R3 | 2020-01-01 |
| After Abi Rehab | 323 Richmond Street East, Office 421, Toronto, ON M5A 4R3 | 2018-10-09 |
| Stack Innovate Technologies Inc. | 1009 - 323 Richmond Street East, Toronto, ON M5A 4R3 | 2018-07-02 |
| Inspire Me Media Corp. | 514-323 Richmond St East, Toronto, ON M5A 4R3 | 2017-12-14 |
| Pizza Crepe Corporation | 401 - 323 Richmond Street East, Toronto, ON M5A 4R3 | 2016-12-15 |
| 9159096 Canada Limited | 323 Richmond St. E., Suite 702, Toronto, ON M5A 4R3 | 2015-01-20 |
| 9031766 Canada Inc. | 321-323 Richmond St. E, Toronto, ON M5A 4R3 | 2014-09-25 |
| A-z Ops Media Corp. | 514-323 Richmond Street East, Toronto, ON M5A 4R3 | 2014-05-10 |
| 8678146 Canada Limited | 307-323 Richmond Street East, Toronto, ON M5A 4R3 | 2013-10-30 |
| Find all corporations in postal code M5A 4R3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Karima Catherine Goundiam | 67 Yonge Street, Suite 701, Toronto ON M5E 1J8, Canada |
| Richard Michael Kempler | 909-323 Richmond St. E., Toronto ON M5A 4R3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 4R3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8600341 Canada Inc. | 222-245 Detroit St., Windsor, ON N9C 2P2 | 2013-08-06 |
| 7254466 Canada Inc. | 230 Detroit Line, Wheatley, ON N0P 2P0 | 2009-10-06 |
| Dr. Detroit Inc. | 2365 Rue Patenaude, St-hubert, QC J3Y 5K2 | 1992-04-10 |
| Canadian Detroit Riverkeeper | 85 Pitt St. E, Windsor, ON N9A 2V3 | 2003-12-04 |
| 8444471 Canada Inc. | Apt.# 222, 245 Detroit Street, Windsor, ON N9C 2P2 | 2013-02-23 |
| 10701416 Canada Inc. | 245 Detroit Street, Windsor, ON N9C 2P2 | 2018-03-26 |
| 7115008 Canada Incorporated | 331 Detroit Line, Wheatley, ON N0P 2P0 | 2009-01-28 |
| Detroit The Pentecostal Church of God | 1164 Highland Ave., Windsor, ON N9A 1R7 | 2017-11-15 |
| The Detroit River Canadian Bridge Company | Windsor, ON K1A 0C8 | 1928-06-11 |
| PrГ©vention MГ©canique Detroit Inc. | 312 Des Lilas, Charlemagne, QC J5Z 4B5 | 1992-10-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Detroit Productions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.