PROJECTHEADS CONSULTING INC. (Corporation# 7809883) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2011.
| Corporation ID | 7809883 |
| Business Number | 825029119 |
| Corporation Name | PROJECTHEADS CONSULTING INC. |
| Registered Office Address |
393 King St W Suite 407 Toronto ON M5V 3G8 |
| Incorporation Date | 2011-03-20 |
| Dissolution Date | 2019-01-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Todd Boyd | 393 King St W, Suite 407, Toronto ON M5V 3G8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-20 | current | 393 King St W, Suite 407, Toronto, ON M5V 3G8 |
| Name | 2011-03-20 | current | PROJECTHEADS CONSULTING INC. |
| Status | 2019-01-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-08-24 | 2019-01-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-08-28 | 2018-08-24 | Active / Actif |
| Status | 2016-08-19 | 2016-08-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-20 | 2016-08-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-01-21 | Dissolution | Section: 212 |
| 2011-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2015-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-12-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Palsio Inc. | 393 King St W, Suite 304, Toronto, ON M5V 3G8 | 2016-08-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Az Private Capital Corporation | 393 King Street West Suite 108, Toronto, ON M5V 3G8 | 2020-05-01 |
| Alessa Toronto Inc. | 393 King St. West, Suite 108, Toronto, ON M5V 3G8 | 2017-03-27 |
| Az Holdings Group Ltd. | 108-393 King Street West, Toronto, ON M5V 3G8 | 2016-11-27 |
| Y&y Specialists Inc. | 393 King Street West Unit #503, Toronto, ON M5V 3G8 | 2012-03-06 |
| Momentum Planning & Management Inc. | 393 King Street West, Suite 1205, Toronto, ON M5V 3G8 | 2006-11-09 |
| Inkbox Ink Incorporated | 393 King Street West, 2nd Floor, Toronto, ON M5V 3G8 | 2015-01-01 |
| Telostouch Inc. | 15 John Street, 2nd Floor, Toronto, ON M5V 3G8 | 2015-01-30 |
| Ebc Consulting Group Ltd. | 393 King Street West, Unit 1201, Toronto, ON M5V 3G8 | 2016-09-01 |
| Az Private Equity Corp. | 108-393 King Street West, Toronto, ON M5V 3G8 | 2016-11-28 |
| Az Commercial Properties Corp. | 108-393 King Street West, Toronto, ON M5V 3G8 | 2017-05-30 |
| Find all corporations in postal code M5V 3G8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Todd Boyd | 393 King St W, Suite 407, Toronto ON M5V 3G8, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 3G8 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 | |
| Vxm Consulting Incorporated | 58 Danjohn Crescent, Toronto, ON M1V 3N4 | 2015-10-01 |
| Bdm Ehs Consulting Ltd. | Block 4 Lot 10 Paint Lake, Po Box 704, Thompson, MB R8N 1N5 | |
| Can-act Consulting Inc. | 6362 Curtis Street, Burnaby, BC V5B 2A5 | |
| V-can Consulting Inc. | 7928 128 Street, Suite 208, Surrey, BC V3W 4E8 | |
| Svs Consulting Inc. | 909 7th Avenue Sw, Apt# 706, Calgary, AB T2P 1A6 | |
| Savinicha Consulting Incorporated | 4071 Churchill Drive, Windsor, ON N9G 2E6 | 2020-02-06 |
| Techdrex Consulting Inc. | 12220 Stony Plain Road, Suite 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| Mcquaid Consulting Ltd. | 57 Eagles Path Lane, West Covehead, PE C0A 1P0 |
Please comment or provide details below to improve the information on PROJECTHEADS CONSULTING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.