AZ Private Capital Corporation (Corporation# 12035880) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2020.
| Corporation ID | 12035880 |
| Business Number | 736115874 |
| Corporation Name | AZ Private Capital Corporation |
| Registered Office Address |
393 King Street West Suite 108 Toronto ON M5V 3G8 |
| Incorporation Date | 2020-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Andrew Zakharia | 393 King Street West Suite 108, Toronto ON M5V 3G8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-05-01 | current | 393 King Street West Suite 108, Toronto, ON M5V 3G8 |
| Name | 2020-05-01 | current | AZ Private Capital Corporation |
| Status | 2020-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alessa Toronto Inc. | 393 King St. West, Suite 108, Toronto, ON M5V 3G8 | 2017-03-27 |
| Az Holdings Group Ltd. | 108-393 King Street West, Toronto, ON M5V 3G8 | 2016-11-27 |
| Y&y Specialists Inc. | 393 King Street West Unit #503, Toronto, ON M5V 3G8 | 2012-03-06 |
| Projectheads Consulting Inc. | 393 King St W, Suite 407, Toronto, ON M5V 3G8 | 2011-03-20 |
| Momentum Planning & Management Inc. | 393 King Street West, Suite 1205, Toronto, ON M5V 3G8 | 2006-11-09 |
| Inkbox Ink Incorporated | 393 King Street West, 2nd Floor, Toronto, ON M5V 3G8 | 2015-01-01 |
| Telostouch Inc. | 15 John Street, 2nd Floor, Toronto, ON M5V 3G8 | 2015-01-30 |
| Palsio Inc. | 393 King St W, Suite 304, Toronto, ON M5V 3G8 | 2016-08-16 |
| Ebc Consulting Group Ltd. | 393 King Street West, Unit 1201, Toronto, ON M5V 3G8 | 2016-09-01 |
| Az Private Equity Corp. | 108-393 King Street West, Toronto, ON M5V 3G8 | 2016-11-28 |
| Find all corporations in postal code M5V 3G8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Andrew Zakharia | 393 King Street West Suite 108, Toronto ON M5V 3G8, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 3G8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sme Private Capital Management Corporation | 1475 Laurin Crescent, Orleans, ON K1E 3G9 | 2011-05-02 |
| Canadian Venture Capital & Private Equity Association | 372 Bay Street, Suite 1201, Toronto, ON M5H 2W9 | 1974-07-12 |
| Corporation Capital Dynamique | 1010 Sherbrooke St West, Suite 1112, Montreal, QC H3A 1G8 | 1980-07-14 |
| Corporation Canadienne De Capital Prodige | 2500, Boul. Daniel-johnson, Bureau 400, Laval, QC H7T 2P6 | 2005-05-09 |
| Canaccord Capital Credit Corporation | 1250 Boul. Rene-levesque O, Suite 2930, Montreal, QC H3B 4W8 | 2000-09-25 |
| Bmo Capital Corporation | First Canadian Place, 100 King Street W, 11th Floor, Toronto, ON M5X 1A1 | 1996-01-03 |
| La Corporation De Gestion Capital Bpi | 10 Bay Street, Suite 1001, Toronto, ON M5J 2R8 | 1987-02-02 |
| Liquid Ink Capital Corporation | 1624 Pine Avenue West, MontrÉal, QC H3G 1B4 | 2003-02-24 |
| Corporation Atlantique Capital (acc) Inc. | 7112, Marie Rollet, Lasalle, QC H8N 3C6 | 2001-02-01 |
| La Corporation Cai Capital | 3429 Drummond Street, Suite 200, Montreal, QC H3G 1X6 | 1990-11-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on AZ Private Capital Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.