LES ELECTRONIQUES ECI LTEE (Corporation# 780961) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 27, 1978.
| Corporation ID | 780961 |
| Corporation Name |
LES ELECTRONIQUES ECI LTEE ECI ELECTRONICS LTD. - |
| Registered Office Address |
4150 Steinberg Street St. Laurent QC H4R 2G7 |
| Incorporation Date | 1978-11-27 |
| Dissolution Date | 1984-06-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| E.K. DEERING | 1920 ORCHARD WEAY, WEST VANCOUVER BC V7V 4G3, Canada |
| R. PRIMACK | 1551 COLULMBIA STREET N., VANCOUVER BC V7J 1A3, Canada |
| F. WELTON | 563 WOODGROVE PLACE, BURNABY BC V5A 4B4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-11-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-11-26 | 1978-11-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-11-27 | current | 4150 Steinberg Street, St. Laurent, QC H4R 2G7 |
| Name | 1978-11-27 | current | LES ELECTRONIQUES ECI LTEE |
| Name | 1978-11-27 | current | ECI ELECTRONICS LTD. - |
| Status | 1984-06-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1978-11-27 | 1984-06-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1984-06-21 | Dissolution | |
| 1978-11-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1983 | 1982-10-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1982 | 1982-10-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1981 | 1982-10-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4150 STEINBERG STREET |
| City | ST. LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4R 2G7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2707977 Canada Inc. | 4010 Steinberg, Ville St-laurent, QC H4R 2G7 | 1991-04-17 |
| 153443 Canada Inc. | 4000 Rue Steinberg, St-laurent, QC H4R 2G7 | 1986-12-17 |
| Freeway Singles Club Inc. | 4060 Rue Steinberg, St-laurent, QC H4R 2G7 | 1985-06-12 |
| Societe Gestion Franchise 2442 Inc. | 4000 Steinberg, St-laurent, QC H4R 2G7 | 1983-06-06 |
| 119978 Canada Inc. | 4050 Steinberg St, St-laurent, QC H4R 2G7 | 1982-12-22 |
| La Compagnie D'emballage Visipak Ltee | 4090 Steinberg Street, St-laurent, QC H4R 2G7 | 1979-01-05 |
| Imprimerie Joset Inc. | 4130 Steinberg, St-laurent, QC H4R 2G7 | 1977-12-19 |
| Les Ventes Doug Henderson Ltee | 4200& Steinberg Street, St. Laurent, QC H4R 2G7 | 1972-09-28 |
| Les Equipements Institutionnels Henderson Ltee | 4200 Steinberg Street, St. Laurent, QC H4R 2G7 | 1972-04-13 |
| 3166651 Canada Inc. | 4028 Steinberg, St-laurent, QC H4R 2G7 | 1995-07-19 |
| Find all corporations in postal code H4R2G7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| E.K. DEERING | 1920 ORCHARD WEAY, WEST VANCOUVER BC V7V 4G3, Canada |
| R. PRIMACK | 1551 COLULMBIA STREET N., VANCOUVER BC V7J 1A3, Canada |
| F. WELTON | 563 WOODGROVE PLACE, BURNABY BC V5A 4B4, Canada |
| City | ST. LAURENT |
| Post Code | H4R2G7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Electroniques N.i.c. Ltee | 60 L'anse De Miquelon, Ste-dorothee, Laval, QC | 1978-02-06 |
| Electroniques E.r.d. Ltee | 6695 Sherbrooke West, Montreal, QC H4B 1N8 | 1960-06-13 |
| Vim-can. Recherches & Electroniques Ltee | 388 St Jacques West, Suite 703, Montreal, QC H2Y 1S1 | 1987-06-15 |
| Specialty Electronics M.t.s.e. Ltd. | 1415 Pitfield Blvd, St. Laurent, QC H4S 1G3 | 1981-03-24 |
| Pouvoirs Electroniques I-h-f Ltee | 1080 Port-royal West, Suite 400, Montreal, QC | 1975-10-09 |
| Electroniques Prime Ltee | 1440 Sauve West, Montreal, QC | 1975-08-29 |
| Electroniques Newco Ltee | 7310 Mountain Sights Ave., Montreal, QC | 1976-06-22 |
| Electroniques Sysmic Ltee | 109-b Rue Commerciale, Cp 1242, Levis, QC G6V 6R8 | 1985-07-11 |
| Les Electroniques Taypel Ltee | 698 Boul. Guimond, Longueuil, QC | 1976-08-26 |
| La Cie Electroniques Appliques Sufor Ltee | 6306 Belleau, St-leonard, QC | 1977-08-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ELECTRONIQUES ECI LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.