ELECTRONIQUES SYSMIC LTEE (Corporation# 1958135) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 11, 1985.
| Corporation ID | 1958135 |
| Business Number | 886103662 |
| Corporation Name |
ELECTRONIQUES SYSMIC LTEE SYSMIC ELECTRONICS LTD. |
| Registered Office Address |
109-b Rue Commerciale Cp 1242 Levis QC G6V 6R8 |
| Incorporation Date | 1985-07-11 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NORMAND LAVOIE | 53-C DE LUCERNE, GATINEAU QC J8V 9Z7, Canada |
| MAGELLA LAVOIE | 10735 BOUL. STE-ANNE, STE-ANNE-DE-BEAUPRE QC G0A 3C0, Canada |
| JACQUES FORTIN | 25 RUE DELISLE, LEVIS QC G6V 6J8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-10 | 1985-07-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-11 | current | 109-b Rue Commerciale, Cp 1242, Levis, QC G6V 6R8 |
| Name | 1985-07-11 | current | ELECTRONIQUES SYSMIC LTEE |
| Name | 1985-07-11 | current | SYSMIC ELECTRONICS LTD. |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-11-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-11-01 | 1992-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1985-07-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1987-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laboratoire Sanitaire Seco (rimouski) Inc. | 67 Cote Du Passage, Levis, QC G6V 6R8 | 1979-04-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3642925 Canada Inc. | 6620, Rue Alfred Pellan, LГ©vis, QC G6V 0A9 | 1999-07-21 |
| 10595047 Canada Inc. | 500-5700, Rue J.-b.-michaud, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2018-01-23 |
| Exceldor Foods Ltd. | 500-5700, Rue J.-b. Michaud, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2014-01-29 |
| 8514348 Canada Inc. | 200-l-5700, Rue J.b.-michaud, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2013-05-06 |
| Le Champ Du Coq Inc. | 5700, Rue J.-b.-michaud, Bureau 500, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2006-11-07 |
| 4353137 Canada Inc. | 5700, Rue J.-b. Michaud, Suite 200-o, LÉvis, QC G6V 0B1 | 2006-03-10 |
| Chambre De Commerce De LГ©vis | 5700 Rue J.b. Michaud, Bur. 225, Levis, QC G6V 0B1 | 1872-06-14 |
| Ferme D'amours Inc. | 5700, Rue J.-b.-michaud, Bureau 500, LÉvis, QC G6V 0B1 | 1995-02-20 |
| 8928258 Canada Inc. | 500-5700, Rue J.-b. Michaud, LÉvis, QC G6V 0B1 | 2014-06-18 |
| 9502998 Canada LimitÉe | 1588 Métivier, Lévis, QC G6V 0G1 | 2015-12-01 |
| Find all corporations in postal code G6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NORMAND LAVOIE | 53-C DE LUCERNE, GATINEAU QC J8V 9Z7, Canada |
| MAGELLA LAVOIE | 10735 BOUL. STE-ANNE, STE-ANNE-DE-BEAUPRE QC G0A 3C0, Canada |
| JACQUES FORTIN | 25 RUE DELISLE, LEVIS QC G6V 6J8, Canada |
| City | LEVIS |
| Post Code | G6V6R8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Electroniques N.i.c. Ltee | 60 L'anse De Miquelon, Ste-dorothee, Laval, QC | 1978-02-06 |
| Electroniques E.r.d. Ltee | 6695 Sherbrooke West, Montreal, QC H4B 1N8 | 1960-06-13 |
| Les Electroniques Eci Ltee | 4150 Steinberg Street, St. Laurent, QC H4R 2G7 | 1978-11-27 |
| Vim-can. Recherches & Electroniques Ltee | 388 St Jacques West, Suite 703, Montreal, QC H2Y 1S1 | 1987-06-15 |
| Specialty Electronics M.t.s.e. Ltd. | 1415 Pitfield Blvd, St. Laurent, QC H4S 1G3 | 1981-03-24 |
| Pouvoirs Electroniques I-h-f Ltee | 1080 Port-royal West, Suite 400, Montreal, QC | 1975-10-09 |
| Electroniques Newco Ltee | 7310 Mountain Sights Ave., Montreal, QC | 1976-06-22 |
| Electroniques Prime Ltee | 1440 Sauve West, Montreal, QC | 1975-08-29 |
| Les Electroniques Taypel Ltee | 698 Boul. Guimond, Longueuil, QC | 1976-08-26 |
| La Cie Electroniques Appliques Sufor Ltee | 6306 Belleau, St-leonard, QC | 1977-08-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on ELECTRONIQUES SYSMIC LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.