R.C. Auto Transport Inc. (Corporation# 7808526) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2011.
| Corporation ID | 7808526 |
| Business Number | 826128910 |
| Corporation Name | R.C. Auto Transport Inc. |
| Registered Office Address |
5376 Floral Hill Crescent Mississauga ON L5V 1V3 |
| Incorporation Date | 2011-03-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rafal Chalasinski | 5376 Floral Hill Crescent, Mississauga ON L5V 1V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-17 | current | 5376 Floral Hill Crescent, Mississauga, ON L5V 1V3 |
| Name | 2011-03-17 | current | R.C. Auto Transport Inc. |
| Status | 2013-08-28 | current | Active / Actif |
| Status | 2013-08-18 | 2013-08-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-03-17 | 2013-08-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5376 Floral Hill Crescent |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 1V3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Bars & Belles Inc. | 1369 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2020-02-27 |
| Ananya Majumder Legal Services Professional Corporation | 1381 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2014-01-02 |
| Jumpinville Entertainment Inc. | 1394 Daniel Creek Rd, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2013-02-28 |
| 6705901 Canada Inc. | 1341 Daniel Creek Rd, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2007-01-21 |
| Rickshaw Films Limited | 1376 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2005-11-07 |
| 6258549 Canada Incorporated | 1357 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2004-07-12 |
| Anamika Productions Ltd. | 1376 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2007-06-01 |
| Platinum Housing Holding Inc. | 1381 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2015-07-24 |
| Vinci Property Management Inc. | 1381 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2015-07-29 |
| 32allout Media & Entertainment Inc. | 1381 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2018-06-18 |
| Find all corporations in postal code L5V 1V3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rafal Chalasinski | 5376 Floral Hill Crescent, Mississauga ON L5V 1V3, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5V 1V3 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + Mississauga |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Champion Auto Transport Inc. | 4625 Enrico Ferni, St-leonard, QC H1R 3W4 | 1998-11-13 |
| I - Haul Auto Transport Inc. | 200-15 Fitzgerald Road, Nepean, ON K2H 9G1 | 2019-03-20 |
| Towtal Cartage Auto Transport Inc. | 255 Route 104, Mont St-gregoire, QC J0J 1K0 | |
| Auto Transport R.v.d. Ltd. | 56 Berlioz, Candiac, QC J5R 3Z4 | 1998-09-23 |
| Roland Auto Transport Ltd. | 46 Jean Yves, Montreal, QC H9E 1G9 | 2013-10-20 |
| Wg Auto Transport Inc. | 379 Quartz Ave., Rockland, ON K4K 0C7 | 2020-12-04 |
| Can Auto Transport Incorporated | 66 Lakeland Avenue, Buckhorn, ON K0L 1J0 | 2018-01-07 |
| Shumin Auto Transport Inc. | 17 Kennaley Crescent, Toronto, ON M1V 1L6 | 2018-10-30 |
| Likness Auto Transport Inc. | 5537 165 Avenue Nw, Edmonton, AB T5Y 3M7 | 2016-06-28 |
| Rami Auto & Transport Inc. | 4124 Rue Hillcrest, Pierrefonds, QC H9J 1W3 | 2020-03-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on R.C. Auto Transport Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.