Anamika Productions Ltd. (Corporation# 6781748) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2007.
| Corporation ID | 6781748 |
| Business Number | 848157814 |
| Corporation Name | Anamika Productions Ltd. |
| Registered Office Address |
1376 Daniel Creek Road Mississauga ON L5V 1V3 |
| Incorporation Date | 2007-06-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHIE MEHTA | 1376 DANIEL CREEK ROAD, MISSISSAUGA ON L5V 1V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-06-01 | current | 1376 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 |
| Name | 2007-06-01 | current | Anamika Productions Ltd. |
| Status | 2007-06-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-30 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2019 | 2019-04-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1376 DANIEL CREEK ROAD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 1V3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rickshaw Films Limited | 1376 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2005-11-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Bars & Belles Inc. | 1369 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2020-02-27 |
| Ananya Majumder Legal Services Professional Corporation | 1381 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2014-01-02 |
| Jumpinville Entertainment Inc. | 1394 Daniel Creek Rd, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2013-02-28 |
| R.c. Auto Transport Inc. | 5376 Floral Hill Crescent, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2011-03-17 |
| 6705901 Canada Inc. | 1341 Daniel Creek Rd, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2007-01-21 |
| 6258549 Canada Incorporated | 1357 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2004-07-12 |
| Platinum Housing Holding Inc. | 1381 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2015-07-24 |
| Vinci Property Management Inc. | 1381 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2015-07-29 |
| 32allout Media & Entertainment Inc. | 1381 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2018-06-18 |
| 11370880 Canada Limited | 1357 Daniel Creek Road, Mississauga, ON L5V 1V3 | 2019-04-23 |
| Find all corporations in postal code L5V 1V3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHIE MEHTA | 1376 DANIEL CREEK ROAD, MISSISSAUGA ON L5V 1V3, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5V 1V3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Anamika Immigration & Legal Services Inc. | 4 Manett Crescent, Brampton, ON L6X 4X4 | 2019-10-29 |
| Les Productions Du Moulin Inc. | 1555 Summerhill Avenue, Suite 409, Montreal, QC | 1978-10-11 |
| Les Productions Prunelle Rouge Inc. | 89 Sunnydide Avenue, Westmount, QC H3Y 1C7 | 1982-12-22 |
| Old Man Productions Inc. | 2400 Chemin Lucerne Suite 558, Montreal, QC H3R 2J8 | 2014-06-05 |
| Sunday Night Productions Inc. | 513-905 Ave. Plymouth, Mount-royal, QC H4P 1B2 | 2019-03-04 |
| Les Productions Espace Vert (iii) Inc. | 3401 Ouest Rue St-antoine, Westmount, QC H3Z 1X1 | 2001-05-16 |
| Intuitive Pictures Productions Inc. | 1207 St-andrГ©, MontrГ©al, QC H2L 3S8 | 2015-12-15 |
| Sacred Fire Productions Inc. | 2287 Ave Belgrave, Montreal, QC H4A 2L9 | 2006-10-06 |
| Les Productions Omega Productions Inc. | 3165 Chambois, Trois Rivieres Ouest, QC G8Y 3M7 | 1977-11-14 |
| Les Productions De Musique B.l.t. Inc. | 5 Avenue Brittany, Ville Mont-royal, QC | 1977-12-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Anamika Productions Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.