INVESTISSEMENTS ANDRÉ GINGRAS INC. (Corporation# 7729952) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 17, 2010.
| Corporation ID | 7729952 |
| Business Number | 833651201 |
| Corporation Name | INVESTISSEMENTS ANDRÉ GINGRAS INC. |
| Registered Office Address |
130 Rue Des AubГ©pines Vaudreuil-sur-le-lac QC J7V 8P3 |
| Incorporation Date | 2010-12-17 |
| Dissolution Date | 2019-09-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRÉ GINGRAS | 130 rue des Aubépines, Vaudreuil-sur-le-Lac QC J7V 8P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-12 | current | 130 Rue Des AubГ©pines, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 |
| Address | 2015-02-04 | 2018-07-12 | 48 Rue Du Rocher, Pincourt, QC J7W 0B3 |
| Address | 2010-12-17 | 2015-02-04 | 48 Rue Du Rocher, Pincourt, QC J7V 0B3 |
| Name | 2010-12-17 | current | INVESTISSEMENTS ANDRÉ GINGRAS INC. |
| Status | 2019-09-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-12-17 | 2019-09-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-09-25 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2010-12-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 130 rue des AubГ©pines |
| City | Vaudreuil-sur-le-Lac |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 8P3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11821768 Canada Incorporated | 79 Rue Des FrГЄnes, Saint-paul-d'abbotsford, QC J7V 8P3 | 2020-01-02 |
| 11594524 Canada Association | 107 Des Guerets, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2019-09-04 |
| Kiwo. Ai Inc. | 10 Rue Des Vents, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2019-07-17 |
| 11353152 Canada Inc. | 145 Rue Besner, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2019-04-11 |
| Cinemundus Films Canada Inc. | 575 Chemin De L'anse, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 | 2019-01-07 |
| 10374091 Canada Inc. | 349 Chemin De L'anse, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 | 2017-08-22 |
| Services Marins Navitech Inc. | 91, Rue Des GuГ©rets, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 | 2017-06-21 |
| Five Knights Productions Inc. | 132, Chemin De L'anse, Vaudreuil, QC J7V 8P3 | 2015-05-12 |
| GeneviГЁve Champoux MГ©decin Inc. | 111, Rue Des Tilleuls, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2014-12-17 |
| 9104933 Canada Inc. | 75, Rue Du Bosquet, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2014-12-01 |
| Find all corporations in postal code J7V 8P3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRÉ GINGRAS | 130 rue des Aubépines, Vaudreuil-sur-le-Lac QC J7V 8P3, Canada |
| City | Vaudreuil-sur-le-Lac |
| Post Code | J7V 8P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Placements AndrÉ Gingras Inc. | 48 Rue Du Rocher, Pincourt, QC J7W 0B3 | 2010-12-17 |
| Maconnerie AndrГ© Gingras Inc. | 39 Chemin Des Buttes, Saint-hippolyte, QC J8A 1A7 | 1987-01-23 |
| AndrÉ Gingras & AssociÉs Inc. | 4150 Ste-catherine Ouest, Bureau 490, Montreal, QC H3Z 2W8 | |
| Investissements Guy Gingras Inc. | 19, Rue De Cheverny, Blainville, QC J7B 1M7 | 2016-04-11 |
| Les Investissements David Gingras Inc. | 4215, Rue Lord, Rawdon, QC J0K 1S0 | 2018-01-25 |
| Les Investissements Gingras, Ouellet & Boisvert Inc. | C.p.436, Rock Forest, QC J0B 2J0 | 1979-10-01 |
| La Societe D'investissements Donald Gingras Inc. | 6450 Roi-rene, D'anjou, QC H1K 3G3 | 1980-01-23 |
| Investissements Giralou Ltee | 3931 Rue Gingras, Chomedey, Laval, QC H7M 3Y8 | 1984-03-30 |
| Marc-andrÉ Bourque Investissements Inc. | 124 Rue Des Hirondelles, St-colomban, QC J5K 1A2 | 2007-10-31 |
| Ginsberg, Gingras & Associates Inc. | 287 Richmond Road, Ottawa, ON K1Z 6X4 | 1979-12-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on INVESTISSEMENTS ANDRÉ GINGRAS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.