PLACEMENTS ANDRÉ GINGRAS INC. (Corporation# 7729936) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 17, 2010.
| Corporation ID | 7729936 |
| Business Number | 833651607 |
| Corporation Name | PLACEMENTS ANDRÉ GINGRAS INC. |
| Registered Office Address |
48 Rue Du Rocher Pincourt QC J7W 0B3 |
| Incorporation Date | 2010-12-17 |
| Dissolution Date | 2016-12-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRÉ GINGRAS | 48 rue du Rocher, Pincourt QC J7W 0B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-02-04 | current | 48 Rue Du Rocher, Pincourt, QC J7W 0B3 |
| Address | 2010-12-17 | 2015-02-04 | 48 Rue Du Rocher, Pincourt, QC J7V 0B3 |
| Name | 2010-12-17 | current | PLACEMENTS ANDRÉ GINGRAS INC. |
| Status | 2016-12-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-12-17 | 2016-12-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-12-20 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2010-12-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Spectrum MontrГ©al | 12 Rue Du Marais, Pincourt, QC J7W 0A1 | 2020-03-12 |
| 9445994 Canada Inc. | 4 Rue Du Marais, Pincourt, QC J7W 0A1 | 2015-09-19 |
| Boomerang Assurances Inc. | 1056 Rue Du Suroit, Pincourt, QC J7W 0A4 | 2016-08-23 |
| Sasseville Assurances Inc. | 1056 Du Suroit, Pincourt, QC J7W 0A4 | 2013-02-05 |
| Boomerang Assurances Inc. | 1056, Rue Suroit, Pincourt, QC J7W 0A4 | |
| Joanne James Enterprise Inc. | 1601 Rue Des Feviers, Pincourt, QC J7W 0A6 | 2007-06-06 |
| Fmca Conseils Inc. | 1601 Rue Des FГ©viers, Pincourt, QC J7W 0A6 | 2020-01-10 |
| 3683974 Canada Inc. | 1071 Rue Du Suroit, Pincourt, QC J7W 0A7 | 1999-11-23 |
| T2 Transport Inc. | 1071 Rue Du Suroit, Pincourt, QC J7W 0A7 | 2014-07-15 |
| 6231403 Canada Inc. | 1318 Rue Des Cypres, Pincourt, QC J7W 0A8 | 2004-05-06 |
| Find all corporations in postal code J7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRÉ GINGRAS | 48 rue du Rocher, Pincourt QC J7W 0B3, Canada |
| City | Pincourt |
| Post Code | J7W 0B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Investissements AndrÉ Gingras Inc. | 130 Rue Des Aubépines, Vaudreuil-sur-le-lac, QC J7V 8P3 | 2010-12-17 |
| Maconnerie AndrГ© Gingras Inc. | 39 Chemin Des Buttes, Saint-hippolyte, QC J8A 1A7 | 1987-01-23 |
| AndrÉ Gingras & AssociÉs Inc. | 4150 Ste-catherine Ouest, Bureau 490, Montreal, QC H3Z 2W8 | |
| Placements Johnboro Inc. | 586 Rue Gingras, Ste-foy, QC G1X 3Y1 | 1985-05-10 |
| Les Placements Rejean Gingras Inc. | 663 Des Pins Est, St-sauveur, QC J0R 1R2 | 1980-04-24 |
| Les Placements David Gingras Inc. | 4215, Rue Lord, Rawdon, QC J0K 1S0 | 2018-01-25 |
| AndrÉ Zabitsky Holdings Inc. | 38 Churchill, Huntingdon, QC J0S 1H0 | 2005-03-16 |
| Les Placements Alain Gingras Inc. | 1075 Rue Irene Senecal, Montreal, QC H1A 5R4 | 1980-04-24 |
| Les Placements DescÔteaux Et Gingras Inc. | 565, Boul. Arthur-sauvÉ, Saint-eustache, QC J7P 4X5 | 1997-03-14 |
| Ginsberg, Gingras & Associates Inc. | 287 Richmond Road, Ottawa, ON K1Z 6X4 | 1979-12-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on PLACEMENTS ANDRÉ GINGRAS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.