MAERSK CANADA INC. (Corporation# 7728883) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7728883 |
| Business Number | 103449765 |
| Corporation Name | MAERSK CANADA INC. |
| Registered Office Address |
501-5150 Spectrum Way Mississauga ON L4W 5G2 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Omar Shamsie | 5150 Spectrum Way, Suite 501, Mississauga ON L4W 5G2, Canada |
| John Thomas Crewson | 5150 Spectrum Way, Suite 501, Mississauga ON L4W 5G2, Canada |
| Gerhardus Bosua | 180 Park Ave, Florham Park NJ 07932, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-01-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-10-29 | current | 501-5150 Spectrum Way, Mississauga, ON L4W 5G2 |
| Address | 2011-01-01 | current | 2576 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 5H1 |
| Address | 2011-01-01 | 2020-10-29 | 2576 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 5H1 |
| Name | 2011-01-01 | current | MAERSK CANADA INC. |
| Status | 2011-01-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 4214668. |
| 2011-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 4275624. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maersk Canada Inc. | 2576 Matheson Blvd East, Mississauga, ON L4W 5H1 | |
| Maersk Canada Inc. | 7 King Street East, 19th Floor, Toronto, ON M5C 1A2 | 1980-05-26 |
| Maersk Canada Inc. | 2576 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 5H1 |
| Address | 501-5150 Spectrum way |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 5G2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Damco Distribution Canada Inc. | 501-5150 Spectrum Way, Mississauga, ON L4W 5G2 | 2001-09-10 |
| Vandegrift Canada Inc. | 501-5150 Spectrum Way, Mississauga, ON L4W 5G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aramark Entertainment Services (canada) Inc. | 5150 Spectrum Way, Suite 200, Mississauga, ON L4W 5G2 | |
| Complete Purchasing Services Inc. | 5150 Spectrum Way, Suite 200, Mississauga, ON L4W 5G2 | 1998-10-01 |
| Damco Canada Inc. | 5150 Spectrum Way, Suite 501, Mississauga, ON L4W 5G2 | 1999-11-03 |
| Aramark Canada Ltd. | 5150 Spectrum Way, Suite 200, Mississauga, ON L4W 5G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Omar Shamsie | 5150 Spectrum Way, Suite 501, Mississauga ON L4W 5G2, Canada |
| John Thomas Crewson | 5150 Spectrum Way, Suite 501, Mississauga ON L4W 5G2, Canada |
| Gerhardus Bosua | 180 Park Ave, Florham Park NJ 07932, United States |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 5G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Maersk Company Canada Ltd. | 215 Water Street, Suite 802 Box 75, St. John's, NL A1C 6C9 | 1974-03-28 |
| Maersk Supply Service Canada Ltd. | Suite 803, 100 New Gower Street, St. John's, NL A1C 6K3 | |
| Maersk Supply Service Eastern Canada Ltd. | 100 New Gower Street, Suite 803, St.john's, NL A1C 6K3 | 2012-08-17 |
| Maersk Supply Service Canada Ltd. | 5 Sprindale Street, Suite 501, Fortis Building, St. John's, NL A1E 0E4 | |
| Maersk Contractors Canada Ltd. | 10 Fort William Place, Suite 303, Baine Johnston Centre, Po Box: 5099, St. John's, NL A1C 5V3 | 2001-09-21 |
| Intelligent Transportation Systems Society of Canada (its Canada) | 109 Reeve Dr., Markham, ON L3P 6C5 | 1997-06-27 |
| Physical and Health Education Canada (phe Canada) | 2451, Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1951-01-03 |
| Institut De Psychotraumatologie Et De MГ©diation - Canada (ipm-canada) | 200 Borealis Cres, Ottawa, ON K1K 4V1 | 2016-09-19 |
| CommunautÉ Missionnaire ChrÉtienne Internationale Au Canada/cmci Canada | 489 63e Avenue, Laval, QC H7V 2H5 | 2007-11-19 |
| Certified Analytics and Insights Professionals of Canada (caip Canada) | 145 Spruce Street, Suite 202, Ottawa, ON K1R 6P1 | 2019-05-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on MAERSK CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.