Rogers (Alberta) Ltd. (Corporation# 7728760) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7728760 |
| Business Number | 138668009 |
| Corporation Name |
Rogers (Alberta) Ltd. Rogers (Alberta) Ltd. |
| Registered Office Address |
333 Bloor Street East 10th Floor Toronto ON M4W 1G9 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALAN D HORN | 161 ST. LEONARD'S AVENUE, TORONTO ON M4N 1K6, Canada |
| WILLIAM W LINTON | 18 EDGEHILL ROAD, TORONTO ON M9A 4N3, Canada |
| KEITH PELLEY | 376 PRINCE EDWARDS DRIVE, TORONTO ON M8X 2L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-12-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-12-29 | current | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 |
| Name | 2010-12-29 | current | Rogers (Alberta) Ltd. |
| Name | 2010-12-29 | current | Rogers (Alberta) Ltd. |
| Status | 2011-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2010-12-29 | 2011-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-12-29 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Alberta |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rogers Wireless Communications Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| Rogers Telecom Holdings Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| 3216195 Canada Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 1996-01-02 |
| Rogers Wireless Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| Rogers Telecom Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| Rogers Documentary and Cable Network Fund | 333 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 1G9 | 1999-04-22 |
| Rogers Sportsnet Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 1993-09-08 |
| 3773205 Canada Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 2001-01-26 |
| 3773213 Canada Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 2001-01-26 |
| 3773221 Canada Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 2001-01-26 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12540223 Canada Inc. | 333 Bloor St. E., 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 2020-12-02 |
| Rogers Sports Group Inc. | 333 Bloor St East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 2000-11-16 |
| 3775526 Canada Limited | 333 Bloor Streeet East, 10 Th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 2000-06-14 |
| The Rogers Foundation | 333 Floor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 1993-09-13 |
| 3963322 Canada Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| 3445241 Canada Inc. | 333 Bloor St East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 1997-12-16 |
| 4384890 Canada Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| 4384903 Canada Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| 2026082 Canada Inc. | 333 Bloor St East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 1986-02-20 |
| 3773311 Canada Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | 2001-01-23 |
| Find all corporations in postal code M4W 1G9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALAN D HORN | 161 ST. LEONARD'S AVENUE, TORONTO ON M4N 1K6, Canada |
| WILLIAM W LINTON | 18 EDGEHILL ROAD, TORONTO ON M9A 4N3, Canada |
| KEITH PELLEY | 376 PRINCE EDWARDS DRIVE, TORONTO ON M8X 2L7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4W 1G9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rogers Cable Tv - Alberta Limited | 300 5th Avenue S.w., 21st Floor, Calgary, AB T2P 3C4 | |
| Alberta Law Reform Institute | 402 Law Centre, University of Alberta, 8820 - 111 Street, Edmonton, AB T6G 2H5 | 2018-06-10 |
| Rogers Sugar Ltd. | Foot of Rogers Street, Box 2150, Vancouver, BC V6B 3V2 | |
| Rogers Wireless Inc. | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| Produits Pharmaceutiques Rogers Limitee | 800 Denison Street, Suite 18, Markham, ON L3R 5M9 | 1938-08-20 |
| Rogers Publishing Limited | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| Radical Hair and Spa Inc. | 549 Rogers Rd., 549 Rogers Dr., Toronto, ON M9M 1B4 | 2012-01-19 |
| Rogers Sugar Inc. | 123 Rogers Street, Vancouver, BC V6B 3V2 | 2010-07-26 |
| Rogers Cantel TÉlÉmessage Inc. | 40 King St West, Suite 6400 Scotia Plaza, Toronto, ON M5H 3Y2 | |
| Bois Tournages Allen Rogers Inc. | 800 Victoria Square, Suite 3400, Montreal, QC H4Z 1E9 | 1985-08-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Rogers (Alberta) Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.