7701551 Canada Inc. (Corporation# 7701551) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 16, 2010.
| Corporation ID | 7701551 |
| Business Number | 843011917 |
| Corporation Name | 7701551 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
4813, Rue Du Morillon St-augustin-de-desmaures QC G3A 1Z2 |
| Incorporation Date | 2010-11-16 |
| Dissolution Date | 2015-09-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jean Frenette | 4813, rue du Morillon, Québec QC G3A 1Z2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-16 | current | 4813, Rue Du Morillon, St-augustin-de-desmaures, QC G3A 1Z2 |
| Name | 2010-11-16 | current | 7701551 Canada Inc. |
| Status | 2015-09-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-04-28 | 2015-09-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-10-30 | 2015-04-28 | Active / Actif |
| Status | 2013-09-15 | 2014-10-30 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-18 | 2013-09-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-11-16 | 2013-04-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2014-10-30 | Revival / Reconstitution | |
| 2013-09-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-11-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 4813, rue du Morillon |
| City | St-Augustin-de-Desmaures |
| Province | QC |
| Postal Code | G3A 1Z2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Exolib Solutions Informatiques Inc. | 4889, Rue Du Morillon, St-augustin-de-desmaures, QC G3A 1Z2 | 2014-01-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dre Natacha Turcotte, Dentiste Inc. | 203-3520, Rue De L'hГЄtriГЁre, Saint-augustin-de-desmauresg3a 0, QC G3A 0B4 | 2019-05-03 |
| Centre Dentaire Audet Inc. | 3520, De L'hГ©triГЁre, Bureau #203, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0B4 | 2009-03-16 |
| Dre Natacha Turcotte, Dentiste Inc. | 203-3520, Rue De L'hГЄtriГЁre, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0B4 | |
| Clinique Dentaire Luc Pigeon Inc. | 484 Route Tessier, St-augustin De Desmaures, QC G3A 0E4 | 2009-02-16 |
| 7786166 Canada Inc. | 2-104 Alphonse-huot, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0E8 | 2011-02-23 |
| Sous-vГЉtement Moondies Enfants Inc. | 211b, Suite 5, Route 138, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0G2 | 2020-11-30 |
| Transport St-augustin Inc. | 177 Route 138, Saint-augustin De Desmaures, QC G3A 0G2 | |
| 8348910 Canada Inc. | 389, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0H1 | 2014-12-19 |
| Gestion Dominique Hotte Inc. | 169 Chemin Des Joncs, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0J7 | 2016-11-22 |
| Quincaillerie Maurice (1980) Inc. | 279a, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0K4 | |
| Find all corporations in postal code G3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jean Frenette | 4813, rue du Morillon, Québec QC G3A 1Z2, Canada |
| City | St-Augustin-de-Desmaures |
| Post Code | G3A 1Z2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7701551 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.