Transport St-Augustin Inc. (Corporation# 7907320) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 7907320 |
| Business Number | 105368096 |
| Corporation Name |
Transport St-Augustin Inc. Transport St-Augustin Inc. |
| Registered Office Address |
177 Route 138 Saint-augustin De Desmaures QC G3A 0G2 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Martin Juneau | 116 Des Tuileries, Québec QC G2G 1K4, Canada |
| Sylvain Juneau | 233 Chemin du Lac, St-Augustin de Desmaures QC G3A 1W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2011-06-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-06-30 | current | 177 Route 138, Saint-augustin De Desmaures, QC G3A 0G2 |
| Name | 2011-06-30 | current | Transport St-Augustin Inc. |
| Name | 2011-06-30 | current | Transport St-Augustin Inc. |
| Status | 2011-07-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2011-06-30 | 2011-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-06-30 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Quebec / QuГ©bec |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Transport St-augustin Inc. | 880 Rue De L'Église, LÉvis, QC G6W 5M6 |
| Address | 177 ROute 138 |
| City | Saint-Augustin de Desmaures |
| Province | QC |
| Postal Code | G3A 0G2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sous-vГЉtement Moondies Enfants Inc. | 211b, Suite 5, Route 138, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0G2 | 2020-11-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dre Natacha Turcotte, Dentiste Inc. | 203-3520, Rue De L'hГЄtriГЁre, Saint-augustin-de-desmauresg3a 0, QC G3A 0B4 | 2019-05-03 |
| Centre Dentaire Audet Inc. | 3520, De L'hГ©triГЁre, Bureau #203, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0B4 | 2009-03-16 |
| Dre Natacha Turcotte, Dentiste Inc. | 203-3520, Rue De L'hГЄtriГЁre, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0B4 | |
| Clinique Dentaire Luc Pigeon Inc. | 484 Route Tessier, St-augustin De Desmaures, QC G3A 0E4 | 2009-02-16 |
| 7786166 Canada Inc. | 2-104 Alphonse-huot, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0E8 | 2011-02-23 |
| 8348910 Canada Inc. | 389, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0H1 | 2014-12-19 |
| Gestion Dominique Hotte Inc. | 169 Chemin Des Joncs, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0J7 | 2016-11-22 |
| Quincaillerie Maurice (1980) Inc. | 279a, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0K4 | |
| 8119236 Canada Inc. | 279a, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0K4 | 2012-02-28 |
| Dre Melanie Maltais, Dentiste Inc. | 151, Rue Pierre-couture, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0L8 | 2015-12-07 |
| Find all corporations in postal code G3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Martin Juneau | 116 Des Tuileries, Québec QC G2G 1K4, Canada |
| Sylvain Juneau | 233 Chemin du Lac, St-Augustin de Desmaures QC G3A 1W7, Canada |
| City | Saint-Augustin de Desmaures |
| Post Code | G3A 0G2 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + Saint-Augustin de Desmaures |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Transport P.s.c. Pointe Inc. | 2125 Augustin Cantin, Montreal, QC H3K 1C4 | 1985-05-31 |
| Groupe Gosselin Transport Pmj Inc. | 279, De Copenhague, St-augustin-de-desmaures, QC G3A 2V1 | 2003-12-23 |
| A. Beaumont Transport Inc. | 280 Rte De Fossambault, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 2P9 | |
| Transport Meloche Inc. | 14980 Louis M. Taillon, St-augustin, Mirabel, QC J7N 2K4 | 1981-08-05 |
| Transport George Scott (1990) Ltee. | 2135 Augustin Cantin, Montreal, QC H3K 1C4 | 1989-11-21 |
| La Ferme Bilberry St-augustin-dd Inc. | 4815, St-felix, St-augustin-de-desmaures, QC G3A 1B2 | 2019-02-04 |
| MarchÉ Girard St-augustin Inc. | 14995 Rue Des Saules, Mirabel (st-augustin), QC J7N 2A3 | 2010-02-04 |
| Les Hotelleries St-augustin Ltee | Comte Duplessis, St-augustin, QC G0G 2R0 | 1980-08-22 |
| La Ferme Bilberry St-augustin-ee Inc. | 4815, St-felix, St-augustin-de-desmaures, QC G3A 1B2 | 2019-02-19 |
| Clinique VÉtÉrinaire St-augustin Inc. | 143, Rue Jean-juneau, St-augustin-de-desmaures, QC G3A 2W1 | 2010-09-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on Transport St-Augustin Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.