Escape 2 Oasis Inc. (Corporation# 7700024) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 14, 2010.
| Corporation ID | 7700024 |
| Business Number | 838168201 |
| Corporation Name | Escape 2 Oasis Inc. |
| Registered Office Address |
6685 Golden Hills Way Mississauga ON L5W 1P1 |
| Incorporation Date | 2010-11-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Caroline Roach | 6685 Golden Hills Way, Mississauga ON L5W 1P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-11-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-05-06 | current | 6685 Golden Hills Way, Mississauga, ON L5W 1P1 |
| Address | 2010-11-14 | 2012-05-06 | 16-525 Novo Star Drive, Mississauga, ON L5W 1X8 |
| Name | 2010-11-14 | current | Escape 2 Oasis Inc. |
| Status | 2010-11-16 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-11-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-11-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6685 Golden Hills Way |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1P1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10404705 Canada Inc. | 6739 Tattinger Avenue, Mississauga, ON L5W 1P1 | 2017-09-13 |
| 8750831 Canada Inc. | 6743 Tattinger Avenue, Mississauga, ON L5W 1P1 | 2014-01-09 |
| 7328079 Canada Inc. | 6709 Golden Hills Way, Mississauga, ON L5W 1P1 | 2010-02-08 |
| S.bhayana Medicine Professional Corporation Mississauga | 6722 Golden Hills Way, Mississauga, ON L5W 1P1 | 2007-01-13 |
| Neuroware Corp. | 6726 Golden Hills Way, Mississauga, ON L5W 1P1 | 2005-05-03 |
| Baldos-szymczak Health Services Inc. | 6735 Tattinger Avenue, Mississauga, ON L5W 1P1 | 2001-12-17 |
| 8736901 Canada Inc. | 6743 Tattinger Ave, Mississauga, ON L5W 1P1 | |
| Raptor Cutting Tools Inc. | 6743 Tattinger Ave, Mississauga, ON L5W 1P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| King's Transfer Van Lines (toronto) Inc. | 3 - 6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2010-01-15 |
| S&p Canada Ventilation Products, Inc. | 6910 Maritz Drive, Unit 7, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2005-05-05 |
| David & Claude Holdings Canada Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Adfast Toronto Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Kurinji Consortium Inc. | 7233, Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2020-10-01 |
| 11180495 Canada Inc. | 7284 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2019-01-06 |
| Catch The Fire Mississauga | 7245 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2018-01-10 |
| 8621845 Canada Inc. | 7240 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2013-08-30 |
| Blue Planet Universal Limited | 7233 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2010-05-14 |
| Lodsys Inc. | 7240 Milano Crt, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2006-10-19 |
| Find all corporations in postal code L5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Caroline Roach | 6685 Golden Hills Way, Mississauga ON L5W 1P1, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5W 1P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Oasis Wireless Inc. | 202-2310 W2nd Avenue, Vancouver, BC V6K 1J1 | 2003-04-01 |
| Les Modes Oasis Inc. | 9500 Meilleur Street, Suite 600, Montreal, QC H2N 2B7 | 1987-12-01 |
| Oasis Developments Ltd. | 1736 Markham Road, Mount Royal, QC H3P 3B2 | 1977-08-17 |
| Oasis Г‰glise Rive-sud | 879, Chemin Du Fer-a-cheval, Sainte-julie, QC J3E 1Y2 | 1985-04-16 |
| Les ClГ”tures Oasis Inc. | 209 St-jean, Lachute, QC J8H 3R8 | 1983-02-02 |
| Association Canadienne Oasis MÈre De MisÉricorde | 2669 Rue Principale, Wendover, ON K0A 3K0 | 2008-03-13 |
| Oasis Green Mining Inc. | 111 Rue Saint-paul Ouest, Bureau 400, Montreal, QC H2Y 1Z3 | 2008-08-15 |
| Oasis Guitar Centre Inc. | 5026 Sherbrooke Street West, Montreal, QC | 1978-06-27 |
| Oasis Alignment Services Ltd. | 2845, Halpern, St-laurent, QC H4S 1P8 | 1993-01-13 |
| Royal Oasis Distribution Inc. | 150 Niagara Street, Kirkland, QC H9J 2Y9 | 2003-08-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Escape 2 Oasis Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.