Oasis Wireless Inc. (Corporation# 6082246) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 1, 2003.
| Corporation ID | 6082246 |
| Business Number | 894069301 |
| Corporation Name |
Oasis Wireless Inc. Oasis Sans Fil Inc. |
| Registered Office Address |
202-2310 W2nd Avenue Vancouver BC V6K 1J1 |
| Incorporation Date | 2003-04-01 |
| Dissolution Date | 2006-10-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SEBASTIEN POISSON | 1205 WEST 14TH AVENUE, SUITE 205, VANCOUVER BC V6H 1P7, Canada |
| ROBERT LEPAGE | 2310 WEST 2ND AVENUE, SUITE 202, VANCOUVER BC V6K 1J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-02-01 | current | 202-2310 W2nd Avenue, Vancouver, BC V6K 1J1 |
| Address | 2003-04-01 | 2006-02-01 | 1205 West 14th Avenue, Suite 205, Vancouver, BC V6H 1P7 |
| Name | 2003-04-01 | current | Oasis Wireless Inc. |
| Name | 2003-04-01 | current | Oasis Sans Fil Inc. |
| Status | 2006-10-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-02-01 | 2006-10-17 | Active / Actif |
| Status | 2006-01-04 | 2006-02-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-01 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-10-17 | Dissolution | Section: 210 |
| 2003-04-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12255189 Canada Inc. | 902 - 2310 West 2nd Avenue, Vancouver, BC V6K 1J1 | 2020-08-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11186833 Canada Corporation | 319-2268 West Broadway St, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2019-01-08 |
| Attaverse Inc. | 2268 West Broadway, 714, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2017-02-14 |
| Parham International Trade Inc. | 408-2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2014-04-09 |
| Chatswood Computer Consultants Ltd. | 406 -2228 West Broadway, Vancouver, BC V6K 0B1 | 2006-03-08 |
| Choose KГјbs Ltd. | 2268 W Broadway, 519, Vancouver, BC V6K 0B2 | 2018-08-12 |
| Spar King Electric Limited | 407-2525 Carnarvon St, Vancouver, BC V6K 0C6 | 2015-04-20 |
| Immunitor Inc. | 2912 West Broadway, 365, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2010-09-09 |
| Flextime Professionals Inc. | 2912 West Broadway, #234, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2020-01-17 |
| Flextime Holdings Inc. | 2912 West Broadway, #234, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2020-07-10 |
| Flextime Consulting Inc. | 2912 West Broadway, #234, Vancouver, BC V6K 0E9 | 2020-07-15 |
| Find all corporations in postal code V6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SEBASTIEN POISSON | 1205 WEST 14TH AVENUE, SUITE 205, VANCOUVER BC V6H 1P7, Canada |
| ROBERT LEPAGE | 2310 WEST 2ND AVENUE, SUITE 202, VANCOUVER BC V6K 1J1, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6K 1J1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Modes Oasis Inc. | 9500 Meilleur Street, Suite 600, Montreal, QC H2N 2B7 | 1987-12-01 |
| Oasis Developments Ltd. | 1736 Markham Road, Mount Royal, QC H3P 3B2 | 1977-08-17 |
| Oasis Г‰glise Rive-sud | 879, Chemin Du Fer-a-cheval, Sainte-julie, QC J3E 1Y2 | 1985-04-16 |
| Les ClГ”tures Oasis Inc. | 209 St-jean, Lachute, QC J8H 3R8 | 1983-02-02 |
| Association Canadienne Oasis MÈre De MisÉricorde | 2669 Rue Principale, Wendover, ON K0A 3K0 | 2008-03-13 |
| Oasis Guitar Centre Inc. | 5026 Sherbrooke Street West, Montreal, QC | 1978-06-27 |
| Oasis Green Mining Inc. | 111 Rue Saint-paul Ouest, Bureau 400, Montreal, QC H2Y 1Z3 | 2008-08-15 |
| Oasis Alignment Services Ltd. | 2845, Halpern, St-laurent, QC H4S 1P8 | 1993-01-13 |
| Royal Oasis Distribution Inc. | 150 Niagara Street, Kirkland, QC H9J 2Y9 | 2003-08-26 |
| L'oasis Du Jeans Inc. | 5350 Mcdonald, Montreal, QC H3B 3V2 | 1994-10-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Oasis Wireless Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.