GESTION LE RICHE LTEE (Corporation# 769941) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 7, 1978.
| Corporation ID | 769941 |
| Corporation Name | GESTION LE RICHE LTEE |
| Registered Office Address |
380 St-jean Baptiste Terrebonne QC G6W 4M2 |
| Incorporation Date | 1978-11-07 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JULES LERICHE | 380 ST-JEAN BAPTISTE, TERREBONNE QC G6W 4M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-11-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-11-06 | 1978-11-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-11-30 | current | 380 St-jean Baptiste, Terrebonne, QC G6W 4M2 |
| Name | 1978-11-07 | current | GESTION LE RICHE LTEE |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-03-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-11-30 | 1992-03-01 | Active / Actif |
| Status | 1987-08-31 | 1989-11-30 | Dissolved / Dissoute |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-11-30 | Revival / Reconstitution | |
| 1978-11-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1985-07-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 380 ST-JEAN BAPTISTE |
| City | TERREBONNE |
| Province | QC |
| Postal Code | G6W 4M2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation NГ©pal | 1841 Ch Du Sault, LГ©vis, QC G6W 0B4 | 2019-10-14 |
| Docteur Rob Casserley, M.d. Inc. | 1841, Chemin Du Sault, LГ©vis, QC G6W 0B4 | 2017-02-06 |
| Gestion Jm Bouchard Inc. | 1886 Rue Annabella, St-romuald, QC G6W 0B6 | 2008-02-05 |
| Gestion Rosaire Laflamme Inc. | 1864, AllГ©e CavaliГЁre, LГ©vis, QC G6W 0B9 | 1983-10-07 |
| 7552319 Canada Inc. | 1864, AllГ©e CavaliГЁre, LГ©vis, QC G6W 0B9 | 2010-05-13 |
| J53 I Gp Inc. | 102 Rue Longwood, LГ©vis, QC G6W 0C1 | 2020-09-28 |
| RÉparations Ferroviaires K.l.n. Inc. | 3951 Rue Des Turquoises, Levis, QC G6W 0C3 | |
| Wecoop - Coop De Travail | 691 Rue Lapointe, LÉvis, QC G6W 0E5 | 2017-01-12 |
| Jarabe Inc. | 1899, Boulevard Guillaume-couture, Appartement 2, LГ©vis, QC G6W 0E9 | 2010-03-04 |
| 9541705 Canada Inc. | 4824 Rue Thomas-chapais, LГ©vis, QC G6W 0G4 | 2016-02-16 |
| Find all corporations in postal code G6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JULES LERICHE | 380 ST-JEAN BAPTISTE, TERREBONNE QC G6W 4M2, Canada |
| City | TERREBONNE |
| Post Code | G6W4M2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Riche Bourg Apartments Inc. | 2170 Avenue Lincoln, Montreal, QC H3H 2N5 | 1991-08-13 |
| Gestion Ver Riche'art Inc. | 590, Des CГ©dres, St Calixte, QC J0K 1Z0 | 2017-05-16 |
| Creme Glacee Riche Bernett Ltee | 3880 Boulevard St-laurent, Montreal, QC H2W 1Y2 | 1988-04-12 |
| Profession X Inc. | 708 Rue Messier, St-jean-sur-riche, QC J3B 7S2 | 2007-09-18 |
| Le Riche Argent Inc. | Ph 617-120 Homewood Ave, Toronto, ON M4Y 2J3 | 2017-08-03 |
| Regine-riche Inc. | 7250 Boul. Taschereau M.9, Bossard, QC J4W 1M9 | 1981-04-03 |
| Riche & Co. Interior Design Inc. | 11 Emily Carr St, Unionville, ON L3R 2K3 | 2018-01-26 |
| Distributions Riche-or Inc. | 367 Rue Des Passereaux, Room 302, Rimouski, QC G5L 8H6 | 1984-06-11 |
| Riche-arts Creations Inc. | 7 Claire Emile, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 1979-09-17 |
| Nouveau Riche Securities Inc. | 705 - 1 Massey Square, Toronto, ON M4C 5L4 | 2008-03-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION LE RICHE LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.