NEUFELD RESEARCH GROUP LTD. (Corporation# 7567766) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2010.
| Corporation ID | 7567766 |
| Business Number | 809016454 |
| Corporation Name | NEUFELD RESEARCH GROUP LTD. |
| Registered Office Address |
110 October Crescent London ON N6K 4E1 |
| Incorporation Date | 2010-06-02 |
| Dissolution Date | 2012-03-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Derrick Neufeld | 110 October Crescent, London ON N6K 4E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-02 | current | 110 October Crescent, London, ON N6K 4E1 |
| Name | 2010-06-02 | current | NEUFELD RESEARCH GROUP LTD. |
| Status | 2012-03-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-06-02 | 2012-03-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-03-21 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2010-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jack Research Inc. | 110 October Crescent, London, ON N6K 4E1 | 2001-07-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10377937 Canada Inc. | 1977 Riverbend Rd, London, ON N6K 0A1 | 2017-08-24 |
| Red Island It Service & Home Theater Inc. | 1933 Riverbend Road, London, ON N6K 0A2 | 2018-08-28 |
| 9198539 Canada Inc. | 1742 Tigerlily Rd, London, ON N6K 0A3 | 2015-02-24 |
| Ontario Onbuys E-commerce Trading Inc. | 1868 Riverbend Road, London, ON N6K 0A4 | 2018-02-11 |
| Lsed International Trading Corporation | 2240 Ladyslipper Crescent, London, ON N6K 0A5 | 2020-03-23 |
| Beyond Foods International Inc. | 2050 Kains Rd, Unit 73, London, ON N6K 0A6 | 2020-06-16 |
| Total Interactive Entertainment Experience Incorporated | 2050 Kains Road, Unit 58, London, ON N6K 0A6 | 2013-11-05 |
| 7783361 Canada Inc. | 1507 Thornley St, London, ON N6K 0A9 | 2011-02-21 |
| Smiley Bobeez Enterprises Inc. | 1250 Cranbrook Road, London, ON N6K 0B1 | 2008-06-25 |
| 10673277 Canada Corporation | 1385 Thornley Street, London, ON N6K 0B2 | 2018-03-09 |
| Find all corporations in postal code N6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Derrick Neufeld | 110 October Crescent, London ON N6K 4E1, Canada |
| City | London |
| Post Code | N6K 4E1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Joseph Neufeld Family Foundation | 2175 De La Montagne, Suite 300, Montreal, QC H3G 1Z8 | 2007-02-21 |
| Gestion Joseph Neufeld Ltee | 2175 De La Montagne, Suite 300, Montreal, QC H3G 1Z8 | 1976-08-30 |
| Info-tech Research Group International Inc. | Info-tech Research Group, 345 Ridout Street N, London, ON N6A 2N8 | 2004-03-02 |
| Firelight Research Inc. | 612 - 100 Park Royal S, West Vancouver, BC V7T 1A2 | |
| Pan Global Capital Limited | 320 Neufeld Dr., Mitchell, MB R5G 1K8 | 2014-11-14 |
| Herman Neufeld Trucking Inc. | 82 Vannorman Drive, Tillsonburg, ON N4G 4T1 | 2014-04-08 |
| 11082116 Canada Corporation | 301 Neufeld Avenue, Nipawin, SK S0E 1E0 | 2018-11-05 |
| Neufeld Direct Inc. | 10027 Killarney Drive, Chilliwack, BC V2P 5P7 | 2019-08-26 |
| The Neufeld Charitable Foundation | 2505 Avenue C North, Saskatoon, SK S7L 6A6 | 1976-10-25 |
| 8938792 Canada Inc. | Smith Neufeld Jodoin LLP, 85 Pth 12 North, Steinbach, MB R5G 1A7 | 2014-06-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on NEUFELD RESEARCH GROUP LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.