CANADIAN SOCIETY OF COMMUNITY PHARMACISTS INC. (Corporation# 7565577) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 30, 2010.
| Corporation ID | 7565577 |
| Business Number | 857956510 |
| Corporation Name | CANADIAN SOCIETY OF COMMUNITY PHARMACISTS INC. |
| Registered Office Address |
3871 River Road West # 23 Delta BC V4K 3N2 |
| Incorporation Date | 2010-06-30 |
| Dissolution Date | 2016-07-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AHMAD WALI | 1877 WEST 5TH AVENUE, # 301, VANCOUVER BC V6J 1P5, Canada |
| SOFIA AHMAD | 517-6540 EAST HASTINGS ST., BURNABY BC V5B 4Z5, Canada |
| LAURA KIPP | -, BOX 2919, INVERMERE BC V0A 1K0, Canada |
| SALIMA WALI | 1877 WEST 5TH AVENUE, # 301, VANCOUVER BC V6J 1P5, Canada |
| KATY LEE | 9464 163A STREET, SURREY BC V4N 3C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-30 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2010-06-30 | current | 3871 River Road West, # 23, Delta, BC V4K 3N2 |
| Name | 2010-06-30 | current | CANADIAN SOCIETY OF COMMUNITY PHARMACISTS INC. |
| Status | 2016-07-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-02-25 | 2016-07-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-30 | 2016-02-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-24 | Dissolution | Section: 222 |
| 2010-06-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-11-17 | |
| 2012 | 2011-11-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11088351 Canada Ltd. | 4905-36 Avenue, Building B, Delta, BC V4K 3N2 | 2018-11-08 |
| Axiom Advisors Inc. | 4905-36 Avenue, Delta, BC V4K 3N2 | 2018-08-20 |
| Gmoot Limited | 2875 Savage Road, Ladner, Delta, BC V4K 3N2 | 2015-07-29 |
| Simplythebest Educational Resources Inc. | 3983 41b Street, Delta, British Columbia, BC V4K 3N2 | 2002-08-19 |
| Moiz Khan Group Inc. | 4190 46a St, Delta, BC V4K 3N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Advance Aerospace Inc. | 4345 King Street, Delta, BC V4K 0A5 | 2013-03-25 |
| Apps Cargo Terminals Inc. | 130-8151 Churchill Street, Delta, BC V4K 0C2 | |
| Affsourcing Inc. | 76-5510 Admiral Way, Delta, BC V4K 0C3 | 2018-08-01 |
| Lj Savage Consulting Services Inc. | 5161 Whitworth Crescent North, Delta, BC V4K 1B1 | 2011-02-01 |
| Brian Lavery Project Controls Limited | 4670 44a Ave, Delta, BC V4K 1E2 | 2019-11-12 |
| Growthclick Inc. | 5531 Maple Crescent, Delta, BC V4K 1G3 | |
| Paul Mccullough Consulting Inc. | 5616 Maple Crescent, Delta, BC V4K 1G4 | 2017-03-06 |
| Cwb Aegis Inc. | 4429 44b Ave, Delta, BC V4K 1H2 | 2015-01-23 |
| Salvis Group Inc. | 5467 Chestnut Crescent, Delta, BC V4K 1J5 | 2015-01-30 |
| Nateme Bespoke Technology Ltd. | 5115 - 45th Avenue, Delta, BC V4K 1K5 | 2009-06-03 |
| Find all corporations in postal code V4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AHMAD WALI | 1877 WEST 5TH AVENUE, # 301, VANCOUVER BC V6J 1P5, Canada |
| SOFIA AHMAD | 517-6540 EAST HASTINGS ST., BURNABY BC V5B 4Z5, Canada |
| LAURA KIPP | -, BOX 2919, INVERMERE BC V0A 1K0, Canada |
| SALIMA WALI | 1877 WEST 5TH AVENUE, # 301, VANCOUVER BC V6J 1P5, Canada |
| KATY LEE | 9464 163A STREET, SURREY BC V4N 3C7, Canada |
| City | DELTA |
| Post Code | V4K 3N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association of Canadian Community Pharmacists | 1815 Alta Vista Drive, Suite 104, Ottawa, ON K1G 3Y6 | 1978-11-07 |
| Canadian Society of Hospital Pharmacists | 30 Concourse Gate, Unit 3, Ottawa, ON K2E 7V7 | 1950-03-06 |
| The Pharmacists' Society of Ontario | 4 Robert Speck Parkway, Suite 1210, Mississauga, ON L4Z 1S1 | 2019-07-11 |
| Italian Canadian Community Historical Society Inc. | 865 Gladstone Avenue, Suite 101, Ottawa, ON K1R 7T4 | 2008-09-03 |
| Canadian Pharmacists Benefits Association | 1000 - 330 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 3Z5 | 1998-01-28 |
| Canadian Association of Psychiatric Pharmacists | 13401 108th Avenue 11th Floor, Surrey, BC V3T 5T3 | 2007-12-05 |
| Canadian Council of Independent Pharmacists | 115 Main St. South, Minnedosa, MB R0J 1E0 | 2002-04-05 |
| The Iraqi Canadian Society | 25 Beacon Hill Drive, Brampton, ON L6X 0V7 | |
| Canadian Pharmacists Association (cpha) | 1785 Alta Vista Drive, 2nd Floor, Ottawa, ON K1G 3Y6 | 1924-09-16 |
| Canadian Bible Society | 10 Carnforth Road, Toronto, ON M4A 2S4 | 1906-06-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN SOCIETY OF COMMUNITY PHARMACISTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.