Simplythebest Educational Resources Inc. (Corporation# 6012701) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 19, 2002.
| Corporation ID | 6012701 |
| Business Number | 864629647 |
| Corporation Name | Simplythebest Educational Resources Inc. |
| Registered Office Address |
3983 41b Street Delta British Columbia BC V4K 3N2 |
| Incorporation Date | 2002-08-19 |
| Dissolution Date | 2011-07-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WENDY ANN ATKINSON | 3983 - 41B STREET, DELTA BC V4K 3N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-19 | current | 3983 41b Street, Delta, British Columbia, BC V4K 3N2 |
| Name | 2002-08-19 | current | Simplythebest Educational Resources Inc. |
| Status | 2011-07-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-01-14 | 2011-07-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-19 | 2010-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-06-13 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 2002-08-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2007-08-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-10-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3983 41B STREET |
| City | BRITISH COLUMBIA |
| Province | BC |
| Postal Code | V4K 3N2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11088351 Canada Ltd. | 4905-36 Avenue, Building B, Delta, BC V4K 3N2 | 2018-11-08 |
| Axiom Advisors Inc. | 4905-36 Avenue, Delta, BC V4K 3N2 | 2018-08-20 |
| Gmoot Limited | 2875 Savage Road, Ladner, Delta, BC V4K 3N2 | 2015-07-29 |
| Canadian Society of Community Pharmacists Inc. | 3871 River Road West, # 23, Delta, BC V4K 3N2 | 2010-06-30 |
| Moiz Khan Group Inc. | 4190 46a St, Delta, BC V4K 3N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Advance Aerospace Inc. | 4345 King Street, Delta, BC V4K 0A5 | 2013-03-25 |
| Apps Cargo Terminals Inc. | 130-8151 Churchill Street, Delta, BC V4K 0C2 | |
| Affsourcing Inc. | 76-5510 Admiral Way, Delta, BC V4K 0C3 | 2018-08-01 |
| Lj Savage Consulting Services Inc. | 5161 Whitworth Crescent North, Delta, BC V4K 1B1 | 2011-02-01 |
| Brian Lavery Project Controls Limited | 4670 44a Ave, Delta, BC V4K 1E2 | 2019-11-12 |
| Growthclick Inc. | 5531 Maple Crescent, Delta, BC V4K 1G3 | |
| Paul Mccullough Consulting Inc. | 5616 Maple Crescent, Delta, BC V4K 1G4 | 2017-03-06 |
| Cwb Aegis Inc. | 4429 44b Ave, Delta, BC V4K 1H2 | 2015-01-23 |
| Salvis Group Inc. | 5467 Chestnut Crescent, Delta, BC V4K 1J5 | 2015-01-30 |
| Nateme Bespoke Technology Ltd. | 5115 - 45th Avenue, Delta, BC V4K 1K5 | 2009-06-03 |
| Find all corporations in postal code V4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WENDY ANN ATKINSON | 3983 - 41B STREET, DELTA BC V4K 3N2, Canada |
| City | BRITISH COLUMBIA |
| Post Code | V4K 3N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Adia Educational Resources Inc. | 2 Malcolm Road, Toronto, ON M4G 1X8 | 2010-09-15 |
| Jen and Dawn Educational Resources Inc. | 200 Harlandale Avenue, Toronto, ON M2N 1P7 | 2014-08-11 |
| Belquest Educational Resources Inc. | 196 Sorento Street, Ottawa, ON K2J 0B6 | 2002-09-11 |
| Mody Educational Resources Incorporated | 17 Winnifred Avenue, Toronto, ON M4M 2X2 | 2018-01-16 |
| Canadian Anti-drug Educational Resources Inc. | 12 Rosevear Blvd, Port Hope, ON L1A 2J3 | 2008-04-16 |
| Canadian Educational Resources Council | 6060 - 3080 Yonge Street, Toronto, ON M4N 3N1 | 2003-12-30 |
| Institute for Educational Resources (ier) - | 1155 University Street, Suite 714, Montreal, QC H3B 3A7 | 2002-09-20 |
| I.c.e.r. International Center for Educational Resources Inc. | 1250 University St., P.o. 1116, Montreal, QC H3B 3B8 | 1985-10-11 |
| Reseau Educatif:services Et Ateliers Unique (winner) Ltee | 5756 Blossom, Cote St-luc, QC H4W 2T3 | 1983-05-03 |
| Advanced Educational Systems Inc. | 44 Austin Street, St. John's, NL A1B 4G8 |
Please comment or provide details below to improve the information on Simplythebest Educational Resources Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.