TMF TRANSPORTMYFREIGHT INC. (Corporation# 7550120) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 11, 2010.
| Corporation ID | 7550120 |
| Business Number | 809867062 |
| Corporation Name | TMF TRANSPORTMYFREIGHT INC. |
| Registered Office Address |
5480 Flatford Road Mississauga ON L5V 1Y5 |
| Incorporation Date | 2010-05-11 |
| Dissolution Date | 2014-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ABDUL NASSER SALAM | N/A-5480 FLATFORD, MISSISSAUGA ON L5V 1Y5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-11 | current | 5480 Flatford Road, Mississauga, ON L5V 1Y5 |
| Name | 2010-05-11 | current | TMF TRANSPORTMYFREIGHT INC. |
| Status | 2014-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-05-27 | 2014-04-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-04-14 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2010-05-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-06-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-06-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-06-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5480 FLATFORD ROAD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 1Y5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dyooti Inc. | 5347 Lismic Boulevard, Mississauga, ON L5V 1Y5 | 2019-10-20 |
| 11418777 Canada Corporation | 5470 Flatford Road, Mississauga, ON L5V 1Y5 | 2019-05-19 |
| Naveed Afzal Consulting Limited | 5495 Flatford Road, Mississauga, ON L5V 1Y5 | 2015-01-28 |
| 6190944 Canada Corp. | 5456 Flatford Road, Mississauga, ON L5V 1Y5 | 2004-02-05 |
| 12419017 Canada Inc. | 5347 Lismic Boulevard, Mississauga, ON L5V 1Y5 | 2020-10-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10442518 Canada Inc. | 609-810 Scollard Court, Mississauga, ON L5V 0A4 | 2017-10-10 |
| 9897224 Canada Inc. | 5390 Terry Fox Way Unit 7, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2016-09-07 |
| 9479899 Canada Inc. | 12-5380 Terry Fox Way, Speedwell Street, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2015-10-19 |
| Desishamiana Halal Restaurant Inc. | 816 Britannia Road West Unit 101, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-12-19 |
| Ms Bian Health Incorporated | 808 Britannia Road West, Unit 204, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2016-03-31 |
| Principia Learning Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 207, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-01 |
| 11209663 Canada Ltd. | 808 Britannia Road West, Unit 228, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-21 |
| 11216511 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 226, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-24 |
| 10547573 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Suite 209, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2017-12-19 |
| Ludus Cafe Corporation | 808 Britannia Rd West, Suite 212, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2015-01-15 |
| Find all corporations in postal code L5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ABDUL NASSER SALAM | N/A-5480 FLATFORD, MISSISSAUGA ON L5V 1Y5, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5V 1Y5 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + MISSISSAUGA |
Please comment or provide details below to improve the information on TMF TRANSPORTMYFREIGHT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.