11418777 CANADA CORPORATION (Corporation# 11418777) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2019.
| Corporation ID | 11418777 |
| Business Number | 793211475 |
| Corporation Name | 11418777 CANADA CORPORATION |
| Registered Office Address |
5470 Flatford Road Mississauga ON L5V 1Y5 |
| Incorporation Date | 2019-05-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sohaib Sohail | 248 Niagara Trail, Halton Hills ON L0P 1K0, Canada |
| Sarah Shah | 5470 Flatford Road, Mississauga ON L5V 1Y5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-19 | current | 5470 Flatford Road, Mississauga, ON L5V 1Y5 |
| Name | 2019-05-19 | current | 11418777 CANADA CORPORATION |
| Status | 2019-05-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5470 Flatford Road |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 1Y5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dyooti Inc. | 5347 Lismic Boulevard, Mississauga, ON L5V 1Y5 | 2019-10-20 |
| Naveed Afzal Consulting Limited | 5495 Flatford Road, Mississauga, ON L5V 1Y5 | 2015-01-28 |
| Tmf Transportmyfreight Inc. | 5480 Flatford Road, Mississauga, ON L5V 1Y5 | 2010-05-11 |
| 6190944 Canada Corp. | 5456 Flatford Road, Mississauga, ON L5V 1Y5 | 2004-02-05 |
| 12419017 Canada Inc. | 5347 Lismic Boulevard, Mississauga, ON L5V 1Y5 | 2020-10-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10442518 Canada Inc. | 609-810 Scollard Court, Mississauga, ON L5V 0A4 | 2017-10-10 |
| 9897224 Canada Inc. | 5390 Terry Fox Way Unit 7, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2016-09-07 |
| 9479899 Canada Inc. | 12-5380 Terry Fox Way, Speedwell Street, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2015-10-19 |
| Desishamiana Halal Restaurant Inc. | 816 Britannia Road West Unit 101, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-12-19 |
| Ms Bian Health Incorporated | 808 Britannia Road West, Unit 204, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2016-03-31 |
| Principia Learning Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 207, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-01 |
| 11209663 Canada Ltd. | 808 Britannia Road West, Unit 228, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-21 |
| 11216511 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 226, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-24 |
| 10547573 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Suite 209, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2017-12-19 |
| Ludus Cafe Corporation | 808 Britannia Rd West, Suite 212, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2015-01-15 |
| Find all corporations in postal code L5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sohaib Sohail | 248 Niagara Trail, Halton Hills ON L0P 1K0, Canada |
| Sarah Shah | 5470 Flatford Road, Mississauga ON L5V 1Y5, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5V 1Y5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| International Visual Corporation of Canada Inc. | 11500 Boul. Armand-bombardier, Montreal, QC H1E 2W9 | |
| La Corporation Usines Continentales Canada | 8 Steelcase Road West, Markham, ON L3R 1B2 | 1994-05-31 |
| Canada Media Ventures Corporation | 1000 De La GauchetiГЁre West, Suite 2448, Montreal, QC H3B 4W5 | 2007-08-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11418777 CANADA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.