Sisters Achieving Excellence (Corporation# 7547846) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 2010.
| Corporation ID | 7547846 |
| Business Number | 802220467 |
| Corporation Name | Sisters Achieving Excellence |
| Registered Office Address |
703-196 Metcalfe St. Ottawa ON K2P 0C6 |
| Incorporation Date | 2010-06-09 |
| Dissolution Date | 2016-11-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VANESSA ROBINSON | 1 H HARWICK CRES., OTTAWA ON K2H 6R3, Canada |
| USHA DHAR | 7612 JOCK TRAIL, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| KELLY ROBERTS | 12 KING ST SOUTH, COOKSTOWN ON L0L 1L0, Canada |
| ELIZABETH THOMPSON | 172 HUNTERSFIELD DR., OTTAWA ON K1T 3L9, Canada |
| BOBBIE DHAR | 7612 JOCK TRAIL, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| ERIN WILLIAMS | 205 BOLTON ST. #329, OTTAWA ON K1N 1K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-09-06 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2010-06-09 | 2012-09-06 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2012-09-06 | current | 703-196 Metcalfe St., Ottawa, ON K2P 0C6 |
| Address | 2012-03-31 | 2012-09-06 | 3781 Strandherd Rd., #34026, Nepean, ON K2J 5B1 |
| Address | 2011-04-15 | 2012-03-31 | 2509 Nutgrove Avenue, Nepean, ON K2J 0X3 |
| Address | 2010-06-09 | 2011-04-15 | 703-196 Metcalfe Street, Ottawa, ON K2P 0C6 |
| Name | 2010-06-09 | current | Sisters Achieving Excellence |
| Status | 2016-11-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-09-06 | 2016-11-21 | Active / Actif |
| Status | 2010-06-09 | 2012-09-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-11-21 | Dissolution | Section: 220(3) |
| 2012-09-06 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Perreault N & Associates Management Inc. | 411-225 Lisgar, Ottawa, ON K2P 0C6 | 2015-05-21 |
| National Indigenous Media Arts Coalition | #336-207 Bank Street, Ottawa, ON K2P 0C6 | 2013-08-16 |
| H&p Wear Communications Inc. | 706-225 Lisgar St., Ottawa, ON K2P 0C6 | 2005-10-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10687995 Canada Corp. | 114a Gloucesters Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-03-18 |
| Progenos Systems Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 665, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-01-08 |
| Lookbook Fashion Incorporated | 9-110 Glouscester Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2016-07-10 |
| 9111824 Canada Inc. | 100 Gloucester Street Suite 300, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2014-12-06 |
| 7148291 Canada Inc. | 33 of 110 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2009-03-30 |
| 6584471 Canada Corporation | 120 Royalton Private, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2006-06-14 |
| Atma Moksha Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1998-05-11 |
| Wallding International Inc. | 70 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1997-09-09 |
| Softaddicts Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 659, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2001-11-27 |
| 153531 Canada Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1986-12-12 |
| Find all corporations in postal code K2P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VANESSA ROBINSON | 1 H HARWICK CRES., OTTAWA ON K2H 6R3, Canada |
| USHA DHAR | 7612 JOCK TRAIL, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| KELLY ROBERTS | 12 KING ST SOUTH, COOKSTOWN ON L0L 1L0, Canada |
| ELIZABETH THOMPSON | 172 HUNTERSFIELD DR., OTTAWA ON K1T 3L9, Canada |
| BOBBIE DHAR | 7612 JOCK TRAIL, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| ERIN WILLIAMS | 205 BOLTON ST. #329, OTTAWA ON K1N 1K7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2P 0C6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sisters for Sisters Development Organization | 1812-2150 Lawrence Avenue East, Toronto, ON M1R 3A7 | 2020-11-27 |
| Power Sisters Real Estate Inc. | 9695 Av. Millen, 4, MontrГ©al, QC H2C 2E2 | 2015-06-22 |
| Quinn Sisters' Financial Holdings Inc. | 131 Beacon Hill, Beaconsfield, QC H9W 1S8 | 2001-09-11 |
| Excellence Nutraceutiques Inc. | 50, Rue Lucien-gagnon, RiviГЁre-du-loup, QC G5R 6J5 | 2014-06-03 |
| Excellence Mouldings Inc. - | 145 Union Boulevard, Saint Lambert, QC J4R 2M7 | 2000-07-28 |
| Excellence Vins Importations Inc. | 630 Du Languedoc, Rosemere, QC J7A 4V1 | 2007-08-27 |
| Excellence Bonneterie Inc. | 55 Louvain Street West, 2nd Floor, Montreal, QC H2N 1A4 | 1985-03-25 |
| Centre D'excellence En MÉdecine PersonnalisÉe | 5000 Rue Belanger, Montreal, QC H1T 1C8 | 2008-02-27 |
| Excellence In Literacy Foundation | 8691 Copeland Road, Ashton, ON K0A 1B0 | 2005-02-08 |
| Excellence Jet D'encre Inc. | 4043, Rue Alfred-lalibertÉ, Boisbriand, QC J7H 1P8 | 2002-06-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sisters Achieving Excellence.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.