EXCELLENCE VINS IMPORTATIONS INC. (Corporation# 4440811) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 27, 2007.
| Corporation ID | 4440811 |
| Business Number | 847080553 |
| Corporation Name |
EXCELLENCE VINS IMPORTATIONS INC. EXCELLENCE WINE IMPORTS INC. |
| Registered Office Address |
630 Du Languedoc Rosemere QC J7A 4V1 |
| Incorporation Date | 2007-08-27 |
| Dissolution Date | 2011-07-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANK WILHELM | 970 DE VERVEINE, LAVAL QC H7Y 2G8, Canada |
| FREDERIC WILHELM | 630 DU LONGUEDOC, ROSEMERE QC J7A 4V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-08-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-08-27 | current | 630 Du Languedoc, Rosemere, QC J7A 4V1 |
| Name | 2007-08-27 | current | EXCELLENCE VINS IMPORTATIONS INC. |
| Name | 2007-08-27 | current | EXCELLENCE WINE IMPORTS INC. |
| Status | 2011-07-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-01-14 | 2011-07-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-08-27 | 2010-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-21 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-08-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4479858 Canada Inc. | 630 Du Languedoc, Rosemere, QC J7A 4V1 | 2008-06-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6282342 Canada Inc. | 8 Rue Paul-bergeron, Blainville, QC J7A 0A1 | 2004-10-01 |
| 10084344 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2017-01-30 |
| 9768335 Canada Inc. | 15 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2016-05-30 |
| Ludicsteps Solutions Inc. | 4, Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2015-04-29 |
| 9015566 Canada Inc. | 4 Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2014-09-10 |
| Caj Asset Holding Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-10-04 |
| 7505396 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| 7505426 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| Garderies Coffre À Jouets (arthur-sauvÉ) Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2012-02-15 |
| 192372 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 1985-03-14 |
| Find all corporations in postal code J7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANK WILHELM | 970 DE VERVEINE, LAVAL QC H7Y 2G8, Canada |
| FREDERIC WILHELM | 630 DU LONGUEDOC, ROSEMERE QC J7A 4V1, Canada |
| City | ROSEMERE |
| Post Code | J7A 4V1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Excellence Mouldings Inc. - | 145 Union Boulevard, Saint Lambert, QC J4R 2M7 | 2000-07-28 |
| Excellence Nutraceutiques Inc. | 50, Rue Lucien-gagnon, RiviГЁre-du-loup, QC G5R 6J5 | 2014-06-03 |
| Excellence Bonneterie Inc. | 55 Louvain Street West, 2nd Floor, Montreal, QC H2N 1A4 | 1985-03-25 |
| Excellence In Literacy Foundation | 8691 Copeland Road, Ashton, ON K0A 1B0 | 2005-02-08 |
| Centre D'excellence En MÉdecine PersonnalisÉe | 5000 Rue Belanger, Montreal, QC H1T 1C8 | 2008-02-27 |
| Excellence Jet D'encre Inc. | 4043, Rue Alfred-lalibertÉ, Boisbriand, QC J7H 1P8 | 2002-06-05 |
| Consultation Only Excellence Inc. | 295 25e Avenue, Deux Montagnes, QC J7R 6G4 | 1995-01-31 |
| Canadian Agricultural Excellence Foundation | 300-250 City Centre Ave., Ottawa, ON K1R 6K7 | 2016-10-12 |
| Capital Foundation for Athletic Excellence | 473 Rougemount Cres., Orleans, ON K4A 2Z7 | 2018-07-30 |
| Foundation for Charitable Excellence - | 1000 De La Gauchetiere West, Suite 3500, Montreal, QC H3B 4W5 | 2000-01-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on EXCELLENCE VINS IMPORTATIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.