AKINOX SOLUTIONS INC. (Corporation# 7539983) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7539983 |
| Business Number | 811434265 |
| Corporation Name | AKINOX SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
2467 Rue Bellevue Levis QC G6W 2T8 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alexander Dahl | 2319 Chemin du Fleuve, Suite 205, Levis QC G6W 1X9, Canada |
| Arash Saidi | 115 rue Doral, Montréal QC H9E 1R9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-09-16 | current | 2467 Rue Bellevue, Levis, QC G6W 2T8 |
| Address | 2019-03-01 | current | 2319 Chemin Du Fleuve, Suite 205, Levis, QC G6W 1X9 |
| Address | 2019-03-01 | 2020-09-16 | 2319 Chemin Du Fleuve, Suite 205, Levis, QC G6W 1X9 |
| Address | 2015-07-30 | 2019-03-01 | 2313 Rue Joseph-roberge, LГ©vis, QC G6W 7K7 |
| Address | 2010-04-30 | 2015-07-30 | 2313 Rue Roberge, LГ©vis, QC G6W 7K7 |
| Name | 2010-04-30 | current | AKINOX SOLUTIONS INC. |
| Status | 2010-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7796994 Canada Inc. | 2447, Rue Bellevue, LГ©vis, QC G6W 2T8 | 2011-03-03 |
| R. C. Drouin Fruits & Legumes Inc. | 2467, Bellevue, St-romuald, QC G6W 2T8 | 1982-12-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation NГ©pal | 1841 Ch Du Sault, LГ©vis, QC G6W 0B4 | 2019-10-14 |
| Docteur Rob Casserley, M.d. Inc. | 1841, Chemin Du Sault, LГ©vis, QC G6W 0B4 | 2017-02-06 |
| Gestion Jm Bouchard Inc. | 1886 Rue Annabella, St-romuald, QC G6W 0B6 | 2008-02-05 |
| Gestion Rosaire Laflamme Inc. | 1864, AllГ©e CavaliГЁre, LГ©vis, QC G6W 0B9 | 1983-10-07 |
| 7552319 Canada Inc. | 1864, AllГ©e CavaliГЁre, LГ©vis, QC G6W 0B9 | 2010-05-13 |
| J53 I Gp Inc. | 102 Rue Longwood, LГ©vis, QC G6W 0C1 | 2020-09-28 |
| RÉparations Ferroviaires K.l.n. Inc. | 3951 Rue Des Turquoises, Levis, QC G6W 0C3 | |
| Wecoop - Coop De Travail | 691 Rue Lapointe, LÉvis, QC G6W 0E5 | 2017-01-12 |
| Jarabe Inc. | 1899, Boulevard Guillaume-couture, Appartement 2, LГ©vis, QC G6W 0E9 | 2010-03-04 |
| 9541705 Canada Inc. | 4824 Rue Thomas-chapais, LГ©vis, QC G6W 0G4 | 2016-02-16 |
| Find all corporations in postal code G6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alexander Dahl | 2319 Chemin du Fleuve, Suite 205, Levis QC G6W 1X9, Canada |
| Arash Saidi | 115 rue Doral, Montréal QC H9E 1R9, Canada |
| City | Levis |
| Post Code | G6W 2T8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Global Partner Solutions Inc. | 1415 32e Avenue, Lachine, QC H8T 3J1 | 2006-08-24 |
| Solutions Medias !@# Inc. | 3046 Rushbrooke Street, Verdun, QC H4G 1S6 | 1998-12-08 |
| Atoms Global Solutions Inc. | 310 Dubeau, Saint-laurent, QC H4N 1B3 | 2003-10-29 |
| Z4 Software & Solutions Inc. | 3875 Antoine Blondin, Laval, QC H7R 5Z7 | 1998-10-23 |
| Knit Solutions Inc. | 6500 Chemin Mackle, Suite 607, Cote St. Luc, QC H4W 3G7 | 2005-11-30 |
| Solutions Informatiques B2i-plus Inc. | 9290 Boul. Henri-bourassa Est, # 103, MontrГ©al, QC H1K 2S4 | 2009-12-14 |
| Be@com Business Solutions Ltd. | 4 Place Du Commerce, Bureau 300, Ile Des Soeurs, QC H3E 1J4 | 1999-02-02 |
| Distinctive Workforce Solutions Inc. | 614 Rue Saint-jacques, 500, MontrГ©al, QC H3C 1E2 | 2017-04-06 |
| Nds Solutions D'impression Inc. | 7820 Henri-bourassa West, St. Laurent, QC H4S 1P4 | 2000-09-18 |
| Solutions Thermiques & Industrielle M.l. Inc. | 4041, Rue Cartier, MontrГ©al, QC H2K 4G3 | 2005-12-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on AKINOX SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.