Dominion Portfolios Ltd. (Corporation# 7539843) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7539843 |
| Business Number | 814193652 |
| Corporation Name | Dominion Portfolios Ltd. |
| Registered Office Address |
Unit 303, 6707 Elbow Drive Sw Calgary AB T2V 0E5 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Dissolution Date | 2016-02-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rajesh Mahajan | 1225 Belavista Crescent S.W., Calgary AB T2V 2B2, Canada |
| MANISH BINDAL | 180 ASPEN HILLS CLOSE SW, CALGARY AB T3H 0C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-10-03 | current | Unit 303, 6707 Elbow Drive Sw, Calgary, AB T2V 0E5 |
| Address | 2010-04-30 | 2013-10-03 | #165, 6223 - 2nd Street S.e., Calgary, AB T2H 1J5 |
| Name | 2013-09-19 | current | Dominion Portfolios Ltd. |
| Name | 2010-04-30 | 2013-09-19 | Dominion Portfolios Ltd. |
| Status | 2016-02-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-01 | 2016-02-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-09-19 | 2015-10-01 | Active / Actif |
| Status | 2013-03-01 | 2013-09-19 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-02 | 2013-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-30 | 2012-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-02-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2013-09-19 | Revival / Reconstitution | |
| 2013-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-08-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11833634 Canada Incorporated | 6707 Elbow Dr Sw Unit 131, Calgary, AB T2V 0E5 | 2020-01-09 |
| 8510890 Canada Inc. | 6707 Elbow Dr Sw, Unit 101, Calgary, AB T2V 0E5 | 2013-05-01 |
| Hearts 4 Peace Consulting Inc. | 1017 - 6707 Elbow Drive Sw, Calgary, AB T2V 0E5 | 2010-03-30 |
| Corporate Evaluation Services (ces) Canada Inc. | 303, 6707 Elbow Drive Sw, Calgary, AB T2V 0E5 | 2005-08-24 |
| 6408630 Canada Corporation | Unit 303, 6707 Elbow Drive Sw, Calgary, Alberta, AB T2V 0E5 | 2005-06-20 |
| Epic Estate Planning Institute of Canada Inc. | 6707 Elbow Drive Sw, Suite 303, Calgary, AB T2V 0E5 | 1994-02-01 |
| 12481821 Canada Inc. | 6707 Elbow Dr Sw, Calgary, AB T2V 0E5 | 2020-11-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gp Momentum Construction Ltd. | 422 51 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0A1 | 2014-06-04 |
| Like Music Entertainment Inc. | 422 51 Ave S.w, Calgary, AB T2V 0A1 | 2014-05-28 |
| Perez&dolloso General Contracts Inc. | 422 51 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0A1 | 2014-10-17 |
| Peachtree Project Ventures Ltd. | 421 - 51st Ave Sw, Calgary, AB T2V 0A2 | 2007-03-21 |
| Yesmena | 614 52 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0B4 | 2012-04-30 |
| Magic-4gk, Ltd. | 509 53rd Ave Sw, Calgary, AB T2V 0C1 | 2016-07-18 |
| Rocky Mountain Explorer Corp. | 623 53 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0C2 | 2015-12-16 |
| P.s.i. Progressive Systems Inc. | 701-53rd Ave Sw, Calgary, AB T2V 0C4 | 2000-05-26 |
| 7562519 Canada Inc. | 428, 54th Ave. Sw., Calgary, AB T2V 0C5 | 2010-05-27 |
| 11845756 Canada Inc. | 409-54th Ave Sw, Calgary, AB T2V 0C6 | 2020-01-15 |
| Find all corporations in postal code T2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rajesh Mahajan | 1225 Belavista Crescent S.W., Calgary AB T2V 2B2, Canada |
| MANISH BINDAL | 180 ASPEN HILLS CLOSE SW, CALGARY AB T3H 0C7, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2V 0E5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fides Portfolios Inc. | 312 Sackville St, Toronto, ON M5A 3G2 | 1982-11-25 |
| Quantum Portfolios Inc. | 61 Rue Nobert, Gatineau, QC J8R 0C9 | 2003-08-25 |
| Efficient Portfolios Inc. | 210 Toynbee Trail, Toronto, ON M1E 1G9 | 2019-05-31 |
| Portfolios Online Inc. | 84 Avenue Road, Toronto, ON M5R 2H2 | 1996-04-24 |
| Societe De Portefeuille P.a.m. Inc. | 6785 Cr Korczak, Suite 303, Cote St-luc, QC H4W 2W6 | 1983-05-18 |
| Summa Artis Portfolios Inc. | 200 Elgin St., Suite 900, Ottawa, ON K2P 1L5 | 1991-08-08 |
| Dynamic Managed Portfolios Ltd. | 1 Adelaide Street East, 28th Floor, Toronto, ON M5C 2V9 | |
| Societe De Portefeuille Scanmar Inc. | 217 Meadowlark Lane, Aurora, ON L4G 0L5 | 1982-12-08 |
| Societe De Portefeuille Mooreden Ltee | 19992 Lakeshore, Baie D'urfe, QC H9X 1P2 | 1982-11-25 |
| Societe De Portefeuille Mooreden Ltee. | 19992 Lakeshore Road, Baie D'urfe, QC H9X 1P2 |
Please comment or provide details below to improve the information on Dominion Portfolios Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.