FIDES PORTFOLIOS INC. (Corporation# 1395289) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 25, 1982.
| Corporation ID | 1395289 |
| Business Number | 101792505 |
| Corporation Name | FIDES PORTFOLIOS INC. |
| Registered Office Address |
312 Sackville St Toronto ON M5A 3G2 |
| Incorporation Date | 1982-11-25 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FIDES MARGARET KRUCKER | 312 SACKVILLE STREET, TORONTO ON M5A 3G2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-24 | 1982-11-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-01-14 | current | 312 Sackville St, Toronto, ON M5A 3G2 |
| Address | 2005-06-24 | 2014-01-14 | 32 Giffin Road, Dundas, ON L9H 7N5 |
| Address | 1982-11-25 | 2005-06-24 | 838 Danforth Place, Burlington, ON L7T 1S2 |
| Name | 1982-11-25 | current | FIDES PORTFOLIOS INC. |
| Status | 2016-10-01 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2016-09-21 | 2016-12-21 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2007-09-05 | 2016-09-21 | Active / Actif |
| Status | 2007-08-13 | 2007-09-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-25 | 2007-08-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-10-01 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Alberta |
| 1982-11-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-09-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2015-01-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Modalis Consulting Limited | 298b Sackville Street, Toronto, ON M5A 3G2 | 2009-10-03 |
| Intercultural Systems/systemes Interculturels (issi) Inc. | 296 Sackville Street, Toronto, ON M5A 3G2 | 1998-08-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 302-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| G.i.c. Travel Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 3403, Toronto, ON M5A 0A1 | 1980-09-17 |
| Ryket Incorporated | 35 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2015-01-30 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| Splash Bros Ecommerce Group Inc. | 59 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A7 | 2020-12-05 |
| 10643289 Canada Inc. | 57 Oak St., Toronto, ON M5A 0A7 | 2018-02-21 |
| Find all corporations in postal code M5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FIDES MARGARET KRUCKER | 312 SACKVILLE STREET, TORONTO ON M5A 3G2, Canada |
| City | toronto |
| Post Code | M5A 3G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fides Novus Marketing Inc. | 315 Place D'youville, Suite #351, Montreal, QC H2Y 2B5 | 2015-02-05 |
| Fides Marketing Inc. | 13815-127 Street, Edmonton, AB T6V 1A8 | 1990-04-12 |
| Fides Hardwood Flooring Inc. | 144 Compton Cres., Bradford, ON L3Z 2X9 | 2012-11-01 |
| Quantum Portfolios Inc. | 61 Rue Nobert, Gatineau, QC J8R 0C9 | 2003-08-25 |
| Efficient Portfolios Inc. | 210 Toynbee Trail, Toronto, ON M1E 1G9 | 2019-05-31 |
| Portfolios Online Inc. | 84 Avenue Road, Toronto, ON M5R 2H2 | 1996-04-24 |
| Societe De Portefeuille P.a.m. Inc. | 6785 Cr Korczak, Suite 303, Cote St-luc, QC H4W 2W6 | 1983-05-18 |
| Dominion Portfolios Ltd. | Unit 303, 6707 Elbow Drive Sw, Calgary, AB T2V 0E5 | 2010-04-30 |
| Summa Artis Portfolios Inc. | 200 Elgin St., Suite 900, Ottawa, ON K2P 1L5 | 1991-08-08 |
| Dynamic Managed Portfolios Ltd. | 1 Adelaide Street East, 28th Floor, Toronto, ON M5C 2V9 |
Please comment or provide details below to improve the information on FIDES PORTFOLIOS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.