HEXACOM CORPORATION (Corporation# 753980) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 28, 1978.
| Corporation ID | 753980 |
| Business Number | 886307651 |
| Corporation Name | HEXACOM CORPORATION |
| Registered Office Address |
120 Promenade Du Portage Hull QC |
| Incorporation Date | 1978-09-28 |
| Dissolution Date | 1987-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALAIN CARTAU | 17 CHEMIN DES CAPUCINES, HULL QC J9A 1S7, Canada |
| LUCIE A CARTAU | 17 CHEMIN DES CAPUCINES, HULL QC J9A 1S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-09-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-09-27 | 1978-09-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-09-28 | current | 120 Promenade Du Portage, Hull, QC |
| Name | 1978-09-28 | current | HEXACOM CORPORATION |
| Status | 1987-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-01-05 | 1987-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-09-28 | 1985-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-08-31 | Dissolution | |
| 1978-09-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 120 PROMENADE DU PORTAGE |
| City | HULL |
| Province | QC |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 128351 Canada Inc. | 120 Promenade Du Portage, 2ie Etage, Hull, QC | 1983-11-18 |
| Les Placements Patrimoine Inc. | 120 Promenade Du Portage, Hull, QC J8X 2K1 | 1978-08-04 |
| 2955776 Canada Inc. | 120 Promenade Du Portage, Hull, QC J8Y 2K1 | 1993-09-17 |
| Desnoyers-racine Centre De Gestion Et De Formation Inc. | 120 Promenade Du Portage, Hull, QC J8X 2K1 | 1988-04-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11308262 Canada Inc. | 23 Rue Roy, Hull, QC J8Y 4K9 | 2019-03-19 |
| 9608800 Canada Inc. | 350 Boulevard Saint Joseph, Hull, QC J8Y 3Y8 | 2016-01-29 |
| Oaks Boardshop Inc. | 187 Eddy Street, Hull, QC J8X 2X2 | 2012-07-04 |
| 8180075 Canada Inc. | 150 Ch Freeman Unit 103, Hull, QC J8Z 2B4 | 2012-05-01 |
| Only Basements Inc. | 12 Impasse Des Lilas, Suite#9, Hull, QC J9A 2T4 | 2010-05-09 |
| Xphotography Inc. | 19 Rue Becasseau, Hull, QC J9A 2V5 | 2010-04-26 |
| 6829988 Canada Inc. | 1050 St Joseph, Hull, QC J8Z 1T3 | 2007-08-27 |
| 6715125 Canada Inc. | 2-43 Kent Street, Hull, QC J8X 3J9 | 2007-02-06 |
| Malik'art Design Inc. | 233 Rue Champlain, Hull, QC J8X 3R7 | 2006-08-10 |
| 4357698 Canada Inc. | 470 St Joseph, #424, Hull, QC J8Y 3Y7 | 2006-04-26 |
| Find all corporations in HULL | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALAIN CARTAU | 17 CHEMIN DES CAPUCINES, HULL QC J9A 1S7, Canada |
| LUCIE A CARTAU | 17 CHEMIN DES CAPUCINES, HULL QC J9A 1S7, Canada |
| City | HULL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Communications Hexacom Inc. | 4453 Beaconsfield, Montreal, QC H4A 2H5 | 1997-10-17 |
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| T3 Medcell Corporation | 50-14163 Du CurГ©-labelle Boul., Mirabel, QC J7J 1M3 | 2016-05-02 |
| Wfi Mortgage Corporation | 3449 Du MusГ©e Avenue, Montreal, QC H3G 2C8 | 2020-01-09 |
| The Eclectic Collective Corporation - | 4453 Beaconsfield, MontrÉal, QC H4A 2H5 | 2001-11-21 |
| Ivm Biotech Corporation | 5253 Decarie Blvd., Suite 105, Montreal, QC H3W 3C3 | 2018-10-18 |
| Socratic Kids Corporation | 237 Coltrin Road, Ottawa, ON K1M 0A4 | 2009-02-12 |
| Corporation Financiere B.h.m. | 6000 Bul. Metropolitain E., Suite 206, St-leonard, QC H1S 1B1 | 1985-04-18 |
| Rdi Mortgage Investments Corporation/ | 8300 Boulvard Pie Ix, Montreal, QC H1Z 4E8 | 2000-11-10 |
| Prime Digits Corporation | 446 Michel-parizeau, Gatineau, QC J9J 3X2 | 2005-12-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on HEXACOM CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.