CXS International Inc. (Corporation# 7176546) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 20, 2009.
| Corporation ID | 7176546 |
| Business Number | 805699493 |
| Corporation Name | CXS International Inc. |
| Registered Office Address |
14579 Government Road Box 219 Larder Lake ON P0K 1L0 |
| Incorporation Date | 2009-05-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID GEORGE LAROCQUE | 14579 GOVERNMENT ROAD, BOX 219, LARDER LAKE ON P0K 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-20 | current | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 |
| Name | 2009-05-20 | current | CXS International Inc. |
| Status | 2016-11-01 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-10-20 | 2016-11-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-20 | 2016-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-02-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 14579 Government Road |
| City | Larder Lake |
| Province | ON |
| Postal Code | P0K 1L0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ashley Gold Mines Limited | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2006-03-24 |
| Larder Geophysics Ltd. | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2006-05-03 |
| Bear Creek Equipment Limited | 14579 Government Road, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2006-07-28 |
| Abitibi Ventures Inc. | 14579 Government Road, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2007-01-02 |
| Aurora Nickel Limited | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2007-05-17 |
| Misema Holdings Ltd. | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-01-02 |
| Kirkland Lake Holdings Ltd. | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-08-26 |
| Canadian Exploration Services Limited | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-08-27 |
| Larder Lake Holdings Ltd. | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-08-27 |
| Crown Reserve Limited | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-11-13 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alcom Hauling Ltd. | 4 Mcdonald St., Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2020-07-31 |
| Renegade Drilling Ltd. | Box 219, 14579 Government Road, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-01-09 |
| Aurora Exploration Services Ltd. | P.o. Box 219, 14579 Government Road, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2006-03-21 |
| Berts Place Inc. | P.o. Box 378, 76 7th Ave., Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2004-01-20 |
| Arcana Holdings Ltd. | P.0. Box 219, 14579 Government Road, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2002-09-11 |
| Aurora-larder Mining Corporation Limited | P.o. Box 385, 53 8th Ave., Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2002-01-31 |
| Aurora Metals Limited | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2009-01-05 |
| Mining Ventures Limited | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2009-01-05 |
| Renegade Logging Ltd. | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2009-01-05 |
| Raven River Mines Limited | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2009-03-19 |
| Find all corporations in postal code P0K 1L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID GEORGE LAROCQUE | 14579 GOVERNMENT ROAD, BOX 219, LARDER LAKE ON P0K 1L0, Canada |
| City | Larder Lake |
| Post Code | P0K 1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
| Icahm (international Committee On Archaeological Heritage Management) International Secretariat | 303 Notre Dame E, 5e Etage, Montreal, QC H2Y 3Y8 | 1994-01-19 |
| Canmore International (aide MÉdicale Canadienne I Nternationale) | 9 Rockledge Court, Montreal, QC H3H 1A5 | 1992-01-20 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Airwave International Ltd | 12005 Cargo 3, Suite 218-l Montreal International Airp, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-11-09 |
| Prestige International Freight Forwarder 2000 Inc. | 6500 Silver Dart Drive - Po Box 6009, Toronto International Airport, Mississauga, ON L5P 1B2 | 2000-10-19 |
| La Corporation Du Pont International De La Voie Maritime, Ltee | 200 Akwesasne International Road, Akwesasne, ON K6H 5R7 | 1962-11-13 |
| Domotic A.t.r. International Inc. | 1440 Des Alouettes, St-bruno De Montarville, QC J3V 6E4 | 1994-11-25 |
| Univers International Inc. | 5000 Buchan Street, Montreal, QC H4P 1T2 | 1979-04-12 |
| Rtc International Precious Metals Inc. | 343 Lajeunesse O, St-jerome, QC J7Z 5V9 |
Please comment or provide details below to improve the information on CXS International Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.