Raven River Mines Limited (Corporation# 7143001) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 19, 2009.
| Corporation ID | 7143001 |
| Business Number | 814195897 |
| Corporation Name | Raven River Mines Limited |
| Registered Office Address |
14579 Government Road Box 219 Larder Lake ON P0K 1L0 |
| Incorporation Date | 2009-03-19 |
| Dissolution Date | 2017-01-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID G. LAROCQUE | BOX 385, 3 MACDONALD, LARDER LAKE ON P0K 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-19 | current | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 |
| Name | 2009-03-19 | current | Raven River Mines Limited |
| Status | 2017-01-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-08-18 | 2017-01-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-19 | 2016-08-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-01-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-03-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 14579 GOVERNMENT ROAD |
| City | LARDER LAKE |
| Province | ON |
| Postal Code | P0K 1L0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ashley Gold Mines Limited | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2006-03-24 |
| Larder Geophysics Ltd. | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2006-05-03 |
| Bear Creek Equipment Limited | 14579 Government Road, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2006-07-28 |
| Abitibi Ventures Inc. | 14579 Government Road, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2007-01-02 |
| Aurora Nickel Limited | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2007-05-17 |
| Misema Holdings Ltd. | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-01-02 |
| Kirkland Lake Holdings Ltd. | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-08-26 |
| Canadian Exploration Services Limited | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-08-27 |
| Larder Lake Holdings Ltd. | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-08-27 |
| Crown Reserve Limited | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-11-13 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alcom Hauling Ltd. | 4 Mcdonald St., Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2020-07-31 |
| Renegade Drilling Ltd. | Box 219, 14579 Government Road, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2008-01-09 |
| Aurora Exploration Services Ltd. | P.o. Box 219, 14579 Government Road, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2006-03-21 |
| Berts Place Inc. | P.o. Box 378, 76 7th Ave., Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2004-01-20 |
| Arcana Holdings Ltd. | P.0. Box 219, 14579 Government Road, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2002-09-11 |
| Aurora-larder Mining Corporation Limited | P.o. Box 385, 53 8th Ave., Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2002-01-31 |
| Aurora Metals Limited | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2009-01-05 |
| Mining Ventures Limited | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2009-01-05 |
| Renegade Logging Ltd. | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2009-01-05 |
| Abitibi Development Corporation | 14579 Government Road, Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2009-05-19 |
| Find all corporations in postal code P0K 1L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID G. LAROCQUE | BOX 385, 3 MACDONALD, LARDER LAKE ON P0K 1L0, Canada |
| City | LARDER LAKE |
| Post Code | P0K 1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ketza River Mines Limited | 181 Bay Street, Suite 1800, Toronto, ON M5J 2T9 | 1960-12-14 |
| Grey Raven Ranch | 41 Hillside Avenue, Seine River First Nation, Mine Centre, ON P0W 1H0 | 2014-09-05 |
| Les Mines Indian River Inc. | 137 Cote St-catherine, Outremont, QC H2V 2A6 | 1987-02-04 |
| Friends of Raven Foundation | 509-620 View Street, Victoria, BC V8W 1J6 | 2018-12-21 |
| Les Fournisseurs De Mines & Marchands Limitee | 163 Ave. Metcalfe, Westmount, QC H3Z 2H5 | 1949-10-24 |
| Raven Ave Records Inc. | 31941 Raven Ave, Mission, BC V2V 1B8 | 2009-02-20 |
| Gestion De Projet Tow-raven Inc. | 7 Avenue Gatineau, Gatineau, QC J8T 4H8 | 1993-09-16 |
| Les Entreprises Charles Mines Limitee | 1115 Lloyd George Ave, Verdun, QC H4H 2P2 | 1971-08-05 |
| Les Mines Getty Limitee | 121 King Street West, Suite 2200, Toronto, ON M5H 3X8 | 1970-09-08 |
| Mines D'or Queenston Limitee | 111 Richmond Street West, Suite 1116, Toronto, ON M5H 2G4 |
Please comment or provide details below to improve the information on Raven River Mines Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.