Teldio Corporation (Corporation# 7143613) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 21, 2009.
| Corporation ID | 7143613 |
| Business Number | 814302626 |
| Corporation Name | Teldio Corporation |
| Registered Office Address |
110 - 390 March Road Ottawa ON K2K 0G7 |
| Incorporation Date | 2009-03-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Robert McCook | 400 26th Ave., Apt. 4, San Francisco CA 94121, United States |
| Mark Dabrowski | 390 March Rd, Suite 110, Ottawa ON K2K 0G7, Canada |
| Nicolas Otamendi | 8th Floor, French 3537, CABA, Buenos Aires C1425AXA, Argentina |
| Carl Carruthers | 390 March Rd, Suite 110, Ottawa ON K2K 0G7, Canada |
| Paul Chiarelli | 390 March Rd, Suite 110, Ottawa ON K2K 0G7, Canada |
| Terence H. Matthews | 390 March Rd, Suite 110, Ottawa ON K2K 0G7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-05-30 | current | 110 - 390 March Road, Ottawa, ON K2K 0G7 |
| Address | 2009-03-21 | 2012-05-30 | 350 Legget, Ottawa, ON K2K 2W7 |
| Name | 2009-03-21 | current | Teldio Corporation |
| Status | 2009-03-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-03-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-05-26 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Airvm Inc. | 390 March Road, Suite 110, Ottawa, ON K2K 0G7 | 2011-09-02 |
| Savision Canada Limited | 110-390 March Road, Kanata, ON K2K 0G7 | 2011-02-11 |
| Wesley Clover Investments Corporation | 390 March Rd. Suite 110, Ottawa, ON K2K 0G7 | 2004-11-03 |
| 3373312 Canada Inc. | 390 March Rd., Suite 110, Ottawa, ON K2K 0G7 | 1997-05-12 |
| Enablence Technologies Inc. | 390 March Road, Suite 119, Ottawa, ON K2K 0G7 | |
| 3468666 Canada Inc. | 390 March Rd., Suite 110, Kanata, ON K2K 0G7 | 1998-02-26 |
| Enablence Canada Inc. | 390 March Road, Suite 119, Ottawa, ON K2K 0G7 | 2003-12-23 |
| Monster Slayer Production Inc. | 390 March Rd., Suite 110, Ottawa, ON K2K 0G7 | 2006-05-09 |
| Wesley Clover Overseas Ltd. | 390 March Rd., Suite 110, Ottawa, ON K2K 0G7 | 2006-07-06 |
| Thinkrf Corp. | 390 March Rd., Suite 110, Ottawa, ON K2K 0G7 | 2006-11-14 |
| Find all corporations in postal code K2K 0G7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Robert McCook | 400 26th Ave., Apt. 4, San Francisco CA 94121, United States |
| Mark Dabrowski | 390 March Rd, Suite 110, Ottawa ON K2K 0G7, Canada |
| Nicolas Otamendi | 8th Floor, French 3537, CABA, Buenos Aires C1425AXA, Argentina |
| Carl Carruthers | 390 March Rd, Suite 110, Ottawa ON K2K 0G7, Canada |
| Paul Chiarelli | 390 March Rd, Suite 110, Ottawa ON K2K 0G7, Canada |
| Terence H. Matthews | 390 March Rd, Suite 110, Ottawa ON K2K 0G7, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 0G7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| The Eclectic Collective Corporation - | 4453 Beaconsfield, MontrÉal, QC H4A 2H5 | 2001-11-21 |
| Corporation L.v. Apt. No. 2 | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1600, Montreal, QC H3B 1R2 | 1999-11-22 |
| Ivm Biotech Corporation | 5253 Decarie Blvd., Suite 105, Montreal, QC H3W 3C3 | 2018-10-18 |
| Co2 Recycle Corporation | 5535 Louis-badaillac Street, Carignan, QC J3L 4A7 | 2006-02-16 |
| Corporation Brodamil Corporation | 3891 Notre-dame, St-edouard De Maskinonge, QC J0K 2H0 | 1985-01-07 |
| Corporation L.v. Apt. No. 1 | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1600, Montreal, QC H3B 1R2 | 1999-11-22 |
| Corporation D'affacturage Mbc | 770 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3A 1G1 | 1983-11-14 |
| Gc General Control Systems Corporation | 244 Weighton Drive, Oakville, ON L6K 2R1 | 2019-04-07 |
| Prime Digits Corporation | 446 Michel-parizeau, Gatineau, QC J9J 3X2 | 2005-12-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Teldio Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.