MAXICOM SMALLWARE DISTRIBUTOR INC. (Corporation# 714186) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 6, 1978.
| Corporation ID | 714186 |
| Business Number | 126355239 |
| Corporation Name |
MAXICOM SMALLWARE DISTRIBUTOR INC. MAXICOM DISTRIBUTEUR DE VARIETES INC. |
| Registered Office Address |
2055 Rue Bennett Montreal QC H1V 2T2 |
| Incorporation Date | 1978-06-06 |
| Dissolution Date | 2003-01-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| M. ST-HILAIRE | 7483 RUE BALDWIN, ANJOU QC H1K 3C9, Canada |
| F. MARTIN | 7483 RUE BALDWIN, ANJOU QC H1K 3C9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-06-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-06-05 | 1978-06-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-07-06 | current | 2055 Rue Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 |
| Name | 1985-02-27 | current | MAXICOM SMALLWARE DISTRIBUTOR INC. |
| Name | 1985-02-27 | current | MAXICOM DISTRIBUTEUR DE VARIETES INC. |
| Name | 1978-06-06 | 1985-02-27 | MAXICOM LIQUIDATION INC. |
| Status | 2003-01-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-10-03 | 2003-01-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-06-06 | 1987-10-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-01-08 | Dissolution | Section: 212 |
| 1978-06-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1984-07-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maxi-choc Liquidation Inc. | 2055 Rue Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Commerce Wang & Biew Inc. | 2060 Aird Avenue, Montreal, QC H1V 2T2 | 1987-12-08 |
| Promotions Lanchel Inc. | 2055 Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 | 1985-12-05 |
| Investissements Noel & Jacques Inc. | 11657 Dorchester, Montreal, QC H1V 2T2 | 1985-01-15 |
| Gestion Baril, Baril, Cohen Inc. | 2085 Rue Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 | 1984-10-29 |
| Maxi-choc Liquidation Inc. | 2055 Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 | 1983-09-14 |
| Supercom Liquidation Inc. | 2055 Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 | 1983-11-09 |
| Etalage Economique L.g. Inc. | 2055 Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 | 1986-08-14 |
| Microphoto En Souvenir Inc. | 2055 Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 | 1984-04-02 |
| Four Aces Liquidation Inc. | 2055 Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 | 1984-05-10 |
| Cns Super Liquidation Transport Inc. | 2055 Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 | 1984-08-29 |
| Find all corporations in postal code H1V2T2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| M. ST-HILAIRE | 7483 RUE BALDWIN, ANJOU QC H1K 3C9, Canada |
| F. MARTIN | 7483 RUE BALDWIN, ANJOU QC H1K 3C9, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1V2T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maxicom Consulting Corporation | 4 Major Oaks Drive, Brampton, ON L6V 3K2 | 2020-07-08 |
| A. and L. 2005 Distributor - Distributeur Inc. | 6-525 Boul St-laurent, Ottawa, ON K1K 2Z9 | 2005-05-04 |
| V.t.t. Distributor Inc. | 432a Cherrier, Ile Bizard, QC H9C 1G2 | 1976-05-26 |
| Distributeur De Valises Eye-d Inc. | 108, Rue Des ChÊnes, Sainte-thÉrÈse, QC J7E 4Y2 | 2011-09-14 |
| Plc Distributeur De Lentille LtÉe | 2485 Lancaster Road, Unit 10, Ottawa, ON K1B 5L1 | 1994-01-14 |
| Distributeur Des Produits Acoustiques Pn Inc. | 535, Boul. Lebeau, Saint-laurent, QC H4N 1S2 | 1994-09-30 |
| Delmat Transmission Distributor Inc. | 6625 Rue Lafrenaie, St-leonard, QC | 1977-04-04 |
| Distributeur Reswell Inc. | 5862 Somerled Avenue, Montreal, QC | 1978-02-02 |
| Sunny Mex Produce Distributor Inc. | 811, Brissac Way, OrlГ©ans, ON K4A 3C8 | 2007-11-28 |
| Bertrand Distributeur En Alimentation Inc. / Bertrand Food Distributor Inc. | 820 Alphonse-desrochers, Saint-nicolas, QC G7A 5H9 | 2008-04-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on MAXICOM SMALLWARE DISTRIBUTOR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.